Külső könyvvizsgáló a Budapesti Fesztiválközpontnál

Kultpol

 Zimányi Zsófia

(MTI) - Erre azért van szükség, mert Lovas Eszter gazdasági igazgató váratlanul felmondott, az íróasztalát kiürítette, mindössze egy APEH-egyeztetés dokumentumát hagyta hátra, szabályos átadás-átvételre nem adott módot - mondta Zimányi Zsófia, a Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft. ügyvezetője kedden egy sajtóbeszélgetésen.

   
Mint kifejtette, szabadsága idején értesült arról, hogy lakására egy háromsoros felmondólevél érkezett. Budapestre ment, megpróbált Lovas Eszterrel kapcsolatot teremteni, ám ez nem sikerült. Az ügyvezető írásban is felszólította a gazdasági igazgatót, hogy jelentkezzen, összehívta a cég felügyelőbizottságát, belső vizsgálatot indított, majd hétfőn egy külső könyvvizsgáló céget kért fel egy vizsgálat folytatására.
   
Zimányi Zsófia tájékoztatása szerint időközben felkereste őt Lovas Eszter testvére, aki azt mondta, a gazdasági igazgató neki azzal indokolta felmondását, hogy bevallotta, hozzányúlt a cég pénzeihez, ezért a Budapesti Rendőrfőkapitányságon feljelentette magát. Az ügyvezető emlékeztetett arra, hogy Lovas Eszter előzőleg a Budapesti Fesztiválzenekarnál dolgozott, és a fővárosnál kiváló gazdasági szakembernek tartották. "Éppen ezért ajánlottam neki, hogy ha állást keres, jöhet a Budapesti Fesztiválközponthoz; 2000-ben hozzánk is szerződött. Csalódottnak és tönkretettnek érzem magam, mert az emberismeretem szenvedett csorbát" - fogalmazott Zimányi Zsófia.
   
Kitért arra, hogy a Budapesti Fesztiválközponttal olyan gazdasági modellt alakított ki, amely takarékos, és a kis létszámú iroda fenntartására állami pénzt nem használ. Hozzáfűzte: a szponzori támogatásokból is mindössze a forgalom 10-15 százalékát fordítják saját működtetésükre.
   
A központ közszolgáltatási szerződésekkel dolgozik, így kell például megrendeznie a Budapesti Őszi Fesztivált, a Budapesti Búcsút. Emellett a három BTF-alapító, a Magyar Turizmus Zrt., a kulturális tárca és a főváros részfinanszírozásában működteti a Budapesti Tavaszi Fesztivált.
   
Zimányi Zsófia kiemelte, hogy szerződése 2011. június 30-án jár le és a fővárossal már januárban közölte: nem kívánja az állást újra megpályázni, és szeretne egy szép, tartalmas tavaszi fesztivállal búcsúzni. Mint kiemelte, a most zajló vizsgálat lezárultakor, feltehetően szeptember végén beszámol annak eredményéről. Hangsúlyozta: most azért találkozott újságírókkal, mert a napokban egy napilap online kiadásában személyes támadás érte, és ennek nyomán pletykák is indultak.
   
A Budapesti Fesztiválközpont Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy az éves könyvvizsgálói jelentések mindent szabályosnak találtak, a könyvvizsgáló e véleményét most is fenntartja. A fesztiválközpont negyedévente egyeztetett az APEH-hel, hiszen az áfa-visszaigénylések ezzel járnak. A cég átfogó ÁSZ-vizsgálat alanya is volt, és nem derült ki hiányosság.
   
Zimányi Zsófia szerint feltételezhető, hogy az üzleti szférából bejövő, esetleg teljesítetlen, fiktív számlák segítségével, illetve a devizaárfolyam változását kihasználva vehetett ki pénzt a kasszából a gazdasági igazgató, hiszen "az állami támogatással szorosan, hiteles számlákkal kellett elszámolniuk". Hozzátette: egyelőre nem tudják, egyáltalán hiányzik-e pénz.
   
Mint elhangzott, a Budapesti Őszi Fesztiválra félretett pénz hiánytalanul megvan és idén talán az eddigi legjobb eseménysorozatra számíthat a kortárs kultúra iránt érdeklődő. A jövő évi Budapesti Tavaszi Fesztivál tervezett költségeihez még 100 millió forint hiányzik, a kényszerű bejelentést rosszkor kellett megtenni - fogalmazott az ügyvezető, hozzátéve, hogy az ilyen hírek nem növelik a szponzorok támogatási kedvét.