Kultúra: fókuszban a jogalkotás, a külföldi bemutatkozás és a vidékfejlesztés

Kultpol

(MTI) - A több mint 200 oldalas dokumentum szerint megkülönböztetett figyelmet fordítottak a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa program jelentette lehetőségekre. Jelentős eredményként említik az előadó-művészeti törvény megalkotását, a filmtörvényhez kapcsolódó adókedvezmény európai uniós elfogadtatását, valamint a külföldi magyar kulturális évadok sorozatát.
   

szepmuveszetimuzeum_bovites_latvanyterv_karacsonytamas.jpg
A Szépművészeti Múzeum bővítésének látványterve

Több kiemelt nemzeti kulturális intézmény, köztük a Szépművészeti Múzeum, a szentendrei Skanzen és a Zeneakadémia újjáépítése, illetve bővítése valósulhatott, valósulhat meg jelentős európai uniós források felhasználásával. A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) finanszírozásának megváltoztatását is fontos lépésként említi a jegyzőkönyv a kultúráról szóló fejezet bevezetőjében.

   
A gazdálkodásról szóló rész szerint az OKM-hez tartozó kulturális intézményeknél a költségvetési előirányzatok felhasználása időarányos, április 30-ig az aktuális előirányzat 34,8 százalékát fizették ki. Az intézmények az engedélyezett létszámkeretet sem lépték túl.
   
A jegyzőkönyv szerint a közgyűjtemények költségvetési támogatása 2010-ben 395,5 millió forinttal, 3,6 százalékkal csökken (10,5 milliárd forintra) az előző évhez képest. Ebből 315,2 millió forint a tb-járulék csökkenésének következménye. A dokumentum megemlíti ugyanakkor, hogy a közgyűjtemények között lehet olyan, amelynél a költségvetési támogatás csökkenése, az infláció hatása és a bevételnövelés korlátozott lehetősége miatt kényszerintézkedésekre vagy feladatcsökkentésre lehet szükség. A kulturális intézmények közül a kiköltözés kényszere fenyegeti a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumot, melynek elhelyezésében nem tudtak egyértelmű megállapodásra jutni a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel.
   
Az OKM vagyonkezelésében működő kulturális gazdasági társaságok közül a Művészetek Palotája Kft. és a Nemzeti Színház Zrt. rendszeresen veszteségesen működik, ami a saját tőke folyamatos felélését jelenti. A Magyar Filharmonikusok ugyan minimális nyereséget produkálnak, de alaptőkéjüket már "elfogyasztották".
   
Az OKM által támogatott összes alapítvány - a Magyar Mozgókép Közalapítvány kivételével, amelynek támogatását 5 százalékkal csökkentették - 2010-ben a 2009. évi szintű támogatásban részesül, ami működésük zavartalanságát biztosítja.   
   
A törvényalkotási fejezet szerint a 2008-ban elfogadott előadó-művészeti törvény végrehajtási rendeletei közül több még egyeztetés alatt áll. A tárca megkezdte a kulturális örökség védelméről szóló törvény átfogó módosítását, emellett külön jogszabályt készített elő a világörökségi helyszínek kezeléséről, melyet a kormány 2009 decemberében benyújtott az Országgyűlésnek. Elkészült az emlékhelyekről szóló törvényjavaslat is.    
   
Az örökségvédelmi feladatok között említi a dokumentum a régi pesti zsidónegyed és a szerencsi szalmatüzelésű hőerőmű állapotáról szóló előrehaladási jelentést, amelyet a magyar fél 2011. február 1-ig köteles tenni az UNESCO Világörökség Bizottságának. A szerencsi erőművel kapcsolatban a kormány külföldi "tanácsadó misszió" segítségét is kérte.
 
Mihamarabbi megoldásra vár a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal nyilvántartásában szereplő adatok teljes revíziója és naprakésszé tétele, valamint a régészeti lelőhelyek és műemlékek ingatlan-nyilvántartásba történő teljes körű bejegyzése.
   

Kolozsvar_restauraljakaMatyaskiralyemlekmuvet_D__OB20100228030.jpg
Restaurálják a kolozsvári Mátyás-szoborcsoportot

A kolozsvári Mátyás-szobor teljes restaurálása a szerződések szerint július végére készül el, a magyar hányad várhatóan 65 millió forintot tesz ki - olvasható a jegyzőkönyvben.

   
A dokumentum megemlíti azt is, hogy az Európai Unió kulturális miniszterei által közösen elindított Európai Örökség Jegyzékkel kapcsolatos eljárási rend elfogadása valószínűleg a belga vagy a magyar uniós elnökség idejére esik majd.
   
Az új kormányra vár a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány alapító okiratának módosítása, a Magyar Televízió archívumában található műsorszámok felhasználási jogának rendezése, illetve döntést kell hozni a nemzeti filmvagyon többcsatornás, hatékony terjesztésének módjáról is.
   
A kulturális szakdiplomácia terén előkészítés alatt áll számos kormányközi megállapodás (mintegy 20 országgal), valamint Kína, Ukrajna és a Koreai Köztársaság budapesti kulturális intézetének megnyitásához szükséges nemzetközi szerződés is.
   
A jegyzőkönyv kitér arra is, hogy megkezdődött a magyar kultúra külföldi bemutatásáért felelős Balassi Intézet működési szabályzatának és vagyonkezelői szerződésének módosítása, valamint hogy a külföldi magyar kulturális intézetek igazgatói közül nyolcnak a megbízatása jár le 2010-ben.
   

matyastemplom_homl-okzamegujult_allvanyokatszetszerelik_d__za20100420027.jpg
Befejezték a Mátyás-templom homlokzatának felújítását

A beruházások közül a tárca összefoglalója megemlíti a Mátyás-templom 2012 szeptemberi határidővel folyó rekonstrukcióját, illetve az Új Erkel Színház-projektet, melynek üzleti tervét a Magyar Állami Operaház csak a Pénzügyminisztériumba juttatta el.

   
A kisebbségi kulturális területen a nemzetiségi támogatások, valamint a kiemelten támogatott roma programok mellett kitérnek arra, hogy az OKM létrehozta a NKA-n belül a Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Kultúrája elnevezésű ideiglenes szakmai kollégiumot 100 milliós támogatási kerettel. Az NKA Bizottságától és Igazgatóságától függ, mikor alakulhat meg ténylegesen a kollégium és írhatja ki a pályázatait - olvasható a dokumentumban.