(MTI) - Mi az állami beavatkozás szerepe egy alapvetően piaci rendszerben, amely sokszor a középszerűt, a látványosat támogatja a régivel, az avíttnak tartott értékekkel szemben? - tette fel a kérdést a kulturális miniszter.
Bozóki András leszögezte: "a kultúra fogyasztásának az új évezredben új módjai, új csatornái vannak, amelyekkel nekünk is muszáj lépést tartanunk".
Ezért a 21. századi örökségvédelem kulcsfogalmai közé be kell emelni olyan kategóriákat, mint az interaktivitás, a technikai fejlődés, és bizonyos fokig a gazdasági szemlélet - tette hozzá.
A miniszter szerint a műemlékeket használni kell, hogy felfigyeljen rájuk az új nemzedék. Példaként említette a várjátékokat, az alkalmakra élővé tett kastélyokat, vagy azt, hogy a fertődi kastély már bebarangolható virtuális tárlatvezetéssel, ami kedvet adhat a valódi látogatáshoz.
Bozóki András szerint a pénzügyi nehézségek miatt az örökségvédelemben is át kell térni egyfajta gazdasági szemléletre.
Elmondta: a minisztériumban külön munkacsoport foglalkozik azzal, hogyan lehet minél jobban bevonni a magántőkét a kultúra támogatásába, az állami források kiegészítéseként.
Hozzátette: a jelenlegi jogszabályok szinte büntetik a támogatóként fellépő a cégeket, ezért ebben változást szeretne elérni.