|
Káel Csaba |
(MTI) - A mostani tanácskozáson kivételesen csak hazai előadók és beszélgetőtársak lesznek, hiszen szervesen kapcsolódik a Magyar Turizmus Zrt. csütörtöki konferenciájához, amelyen a kulturális turizmusról is rendeztek beszélgetést Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora és Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója részvételével. "A beszélgetőtársaimmal egy kulturális klaszter megalakításán dolgozunk, a témánk pedig az volt, hogy a minőségi kultúra jól értékesíthető turisztikai termék-e" - idézte fel Káel Csaba, megjegyezve: egy kulturális programokat ajánló nemzetközi honlapon például Bécsből 87, Budapestről ugyanakkor csak 5 eseményt találtak - "ez mutatja az arányt, hogy hol tartunk és hová kell eljutnunk." Káel Csaba szerint minden adottság megvan a bécsihez hasonló ismertség eléréséhez, és nem is pénz kell hozzá, hanem elsősorban akarat. "A kulturális élet azt várta el, hogy képviselje őt a turizmus, csak semmi muníciót nem adott hozzá. A turizmus is várakozó álláspontot foglalt el " - mutatott rá a Müpa vezérigazgatója.
Hozzátette, hogy az alakulóban lévő klaszter szereplőivel a turizmus számára már összeállítottak egy olyan kulturális tartalmi mátrixot, amely jó pár hétvégére kínál olyan programokat, amelyekkel - megfelelő hívószavak segítségével - sokkal több külföldi érhető el. "A magas kultúra iránt érdeklődők a módosabb rétegbe tartoznak, a válság ellenére szívesen költenek jobb minőségű szállodára" - hangsúlyozta Káel Csaba, megjegyezve, hogy a Budapesti Tavaszi Fesztivál vagy a Budapesti Wagner-napok alkalmankénti tapasztalatai is ezt mutatják. Kiemelte, hogy a klaszternek a jövőben állandó jelenlétet szeretnének a nemzetközi portálokon és a hazai felületeken is.
Káel Csaba kitért arra, hogy a szombati tanácskozásra meghívták a turisztika képviselőit is, és a szokásos szakmai konferencia helyett inkább workshop jellegű találkozót rendeznek, amely segíthet a turisztikai szakmának is felkészülnie például olyan kérdésekre, hogy miért fontos név Liszt Ferencé.
A Zeneakadémia megjelentetett egy könyvet a zeneszerző budapesti lakóhelyeiről, ennek segítségével egy körséta kínálható a városban, de más konkrét csomagokkal is szeretnék ellátni a külföldi utazási irodák hazai partnereit. A vidékről érkező magyar utazókat pedig szeretnék "rászoktatni arra, hogy ne csak ügyeket intézni, vásárolni jöjjenek a fővárosba, hanem élvezzék azt a számtalan kulturális lehetőséget, ami itt várja őket egy-egy hétvégén" - mondta Káel Csaba, hozzáfűzve: "jók az esélyeink a környező országok lakóit tekintve is".
"Ha valaki elolvassa John Lukacs Budapest, 1900 című könyvét, rájön, mitől is volt fantasztikus ez a város. Nem oda kell visszamenni, hanem azon a nyomvonalon haladva előre" - hangsúlyozta Káel Csaba.