Kultúrában is erős a magyar EU soros elnökség

Kultpol

 
A kiemelt külföldi  helyszínek közé tartozik Brüsszel, Bécs, Párizs, London, Berlin és Róma is. Ugyancsak a magyar elnökség kulturális programjainak ad majd otthont Zágráb, Ljubljana, Gent, Cannes, Madrid, valamint Torino, Tallin, Riga és Poznan. A kulturális rendezvények négy csoportba sorolhatók a prioritásoknak megfelelően: a Duna Stratégiára, az Önkéntesség Évére, a Hagyományos kultúrák egymás mellett élésére illetve az európai együttműködésre, valamint a Liszt Év programjaira.
 
A kiemelt programok közé tartozik a január 9-16. között a Millenárison megrendezendő Önkéntesség turné. Az esemény a magyarországi önkéntes szektor sokszínűségét mutatja be nyolc tematikus nap alatt. Az Önkéntesség turné helyszínét négy fő részre osztják: piactér, szakmai/kulturális/előadótér, játszótér, EU sarok.
 
Az Art Nouveau című kiállítás Európa leghíresebb 3 szecessziós városának (Barcelona, Brüsszel, Budapest) legjelentősebb építészeit (Victor Horta, Antoní Gaudí, Lechner Ödön) mutatja be szabadtéri, ún. ?kerítéskiállítás? formájában. Budapesten a Nemzeti Múzeum, Barcelonában a Sagrada Família, Brüsszelben pedig a Városi Park kerítésén lesz látható hat-hat héten át a mintegy 50 tablóra nyomtatott épületfotóból álló szabadtéri tárlat. A kiállítás a három neves építész munkásságának bemutatásán túl, az építőanyagok, a híressé vált növényi motívumok, az organikus téralakítás és a fantáziadús tetőzetek kialakítása révén jól reprezentálja a hagyományok érvényességét a modern építészet születésében. Kísérőprogramként szecessziós városnéző sétákat szerveznek a három városban.
 
A Szépművészeti Múzeum 2011 tavaszán nagyszabású kortárs szoborkiállítást rendez a budapesti Városligeti-tavon. 25 alkotó kap meghívást az Európai Unió tagállamaiból, Magyarországot is beleértve. A csónakázó tó május 1-jén nyílik meg 15 év után, a szoborkiállítás megnyitója egyben a csónakázó tó megnyitója is. A kiállítás elhelyezkedése miatt beépül a május 9-i Európa Napba.
 
Május 9-én Sepsiszentgyörgy, Eszék, Magyarkanizsa, Nagyszőlős, Lendva, Párkány, Alsóőr és Felsőőr (Unterwart+ Oberwart) mutatkozik be. A cél, hogy a hét város saját identitása váljon láthatóvá az építészet, az urbanisztika és a közösségi terek, a gasztronómia, a kulturális gyökerek és jelenlegi hatások kreatív bemutatkozásával, saját, személyes történeteken, városi legendákon, hagyományokon, a helyi emberek identitás- és büszkeség-gondolatain keresztül.
 
A magyar városok közül elsőként Pécs rendezte meg 2010-ben a Szomszédünnepet, csatlakozva a European Neighbours? Day elnevezésű rendezvénysorozathoz. A soros elnökség apropóján május 28-án országos szinten rendezik meg a programot.
 
A Kultúrfolyam programsorozat a magyar EU-elnökség kiemelt témájával a Duna Stratégia kulturális kérdéseivel foglalkozik, a dunai együttműködés szellemében mutat be projekteket. Ennek nyitó eseménye a múlt héten megnyílt Városok a folyó mentén/Cities on the River nemzetközi kortárs képzőművészeti kiállítás volt, melynek a bécsi Collegium Hungaricum ad otthont, de már látható volt Győrben is. Bécsből továbbutazik Pozsonyba, Belgrádba. A kiállítás két fő témája a Duna-menti tájábrázolások illetve az ezzel a környezettel összekapcsolható identitás kérdése. 
 
2011-ben ünnepeljük Liszt Ferenc születésének 200. évfordulóját, mely az egész világon a klasszikus zene kiemelt ünnepe. A Liszt Év programjai a hazai kulturális intézmények összefogásával és számos külföldi együttműködés mentén valósulnak meg. A magyarországi Liszt Év nagykövete Kocsis Zoltán. Nyitórendezvény: január 22-én a Művészetek Palotájában. Egyik kiemelt programja május 27-én a vatikáni koncert, melyen a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekar és Magyar Nemzeti Énekkar: Liszt Szent Erzsébet legendája című oratóriumát adja elő, vezényel: Kocsis Zoltán.