A kulturális örökség napjai

Kultpol

(MTI) - Az idén már 420 épület és helyszín várja e hét végén országszerte az érdeklődőket a kulturális örökség napjai eseménysorozatában - közölte a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) elnökhelyettese kedden budapesti sajtótájékoztatón.

E programok mellett 101 séta vezet hegyen-völgyön, botanikus kertben, barlangban, temetőben és tanösvényen - fűzte hozzá Fejérdy Tamás.

Mint elmondta, a francia kezdeményezés alapján indult rendezvénysorozat ez évi magyarországi mottója, a Lélegző örökség azt szeretné kifejezni, hogy az épített kulturális kincs elválaszthatatlan a környezetétől.

Szólt arról, hogy a Magyarországon immár 12 éve honos események programját hatodik alkalommal szervezi a KÖH.

Évről évre gyarapodik a kaput nyitó épületek, valamint a sétaútvonalak száma. A látnivalókról a Pesti Est különszámot adott ki, feltüntetve például a mozgássérültek által is felkereshető épületeket - jegyezte meg Fejérdy Tamás.

Haraszthy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a természeti örökségek védelme az építettnél szerényebb múltra tekint vissza, ám egyik sem tud a másik nélkül fennmaradni.

Magyarországon számos természeti környezetben lévő épített kulturális örökség található, amelyek megmentése, megóvása érdekében a KÖH és a szaktárca távlatos együttműködésre törekszik.

Szikra Éva, az Állami Műemlék-helyreállítási és Restaurálási Központ (ÁMRK) osztályvezetője, tájépítész elmondta: a történeti kertek, a műemléki parkok, az úgynevezett kultúrtájak védelme azért is fontos, mert azok is egy adott kor társadalmi lenyomatai.

Az eseménysorozat szombati országos megnyitó ünnepségét a Magyar Természettudományi Múzeumban tartják, ahol köszöntőt mond Hiller István kulturális és Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter.

A központi témához kapcsolódva nyílik kiállítás a KÖH galériájában Védett élő örökségünk - korai kertépítészeti emlékeink címmel, már e hét csütörtökön.

Az érdeklődőket a hét végén Budapesten várják többi között az I. kerületi Dísz téren álló De la Motte Palotába, a Tabán Múzeumba, a III. kerületi Záhony utcai Graphisoft Parkba, az V. kerületi Nádor utcai Közép-európai Egyetemen, a IX. kerületi Könyves Kálmán körúti Ferenc áramátalakító ipari emlékbe, a XI. kerületi Molnár C. Pál Műterem Múzeumba, valamint az ugyancsak a XI. kerületben lévő, Kiss János altábornagy utca 59. szám alatti, 1928-ban, Medgyaszay István tervei alapján épült társasházba.

Aggtelektől Zsámbékig terjed az eseménysorozatba bekapcsolódott vidéki települések sora. A rendezvény ezúttal is átlépi az országhatárokat. Romániában például a kolozsvári Házsongárdi temető járható be szervezett séta keretében.

Szlovákiában a betléri Szlovák Nemzeti Múzeumba és a csúz-dubniki kastélymúzeumba invitálják a látogatókat.

Deme Péter, a KÖH társadalmi kapcsolatok igazgatóságának vezetője elmondta: a tavalyi rendezvénysorozat mintegy 170 ezer érdeklődőt vonzott. Reményeik szerint a látogatók száma az idén meghaladja a 200 ezret.