(MTI) A Perényiről elnevezett középiskola előtt a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szervezésében tartott rendezvény főszónoka kiemelte: azon a gyászos napon Aradon nem tudták visszatartani a tömeget, az emberek mentek a várbörtön felé, mert terjedt a híre, hogy 13 rendíthetetlen katonát öltek meg Haynau parancsára.
"Perényi és az aradi vértanúk példája mutatja, hogy a mártírok véréből milyen megújuló erő, akarat születhet, s nekünk, kései utódoknak, a feladatunk nem más, mint közösségben érvényesíteni a vértanúk hitvallását, áldozatát a körülöttünk lévő zajos, olykor kiábrándító világban" ? fogalmazott a szónok, megjegyezve, hogy Kárpátalján ezeket az eszméket nem egyszerű érvényesíteni.
Az ígéretesen fejlődő magyar-ukrán kapcsolatok feltétele csak az lehet, hogy Kárpátalján magyarul és magyar nyelvből lehessen érettségizni, felvételizni, hogy a jövőre esedékes ukrán parlamenti választásokra a térségben őshonos magyaroknak megfelelő választási térkép készüljön.
Beszédének befejezéseként Lezsák Sándor felvetette, hogy a szabadságért életét áldozó Perényi Zsigmond emlékét Budapesten is méltó emlékművel kellene megörökíteni.
Kárpátalja magyarsága megyeszerte megemlékezett a tizenhárom aradi vértanú kivégzésének évfordulójáról. Ungváron, a Kálvária-temetőben a Magyar Értelmiségiek Kárpátaljai Közösségének (MÉKK) ifjúsági szervezete szerdán emlékezett és koszorúzott Szegelethy János honvéd hadnagy sírjánál és Bémer László püspök, felsőházi tag emléktáblájánál.
Beregszászon a felekezeti temetőkben honvédtisztek síremlékeit, a városban Perényi Zsigmond emléktábláját koszorúzták meg a helyi magyar iskolák diákjainak részvételével. Az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) Beregszászon, az Európa-Magyar Házban emlékoszlopot állított az aradi vértanúk emlékére.
Emlékhelyek megkoszorúzásával, kulturális műsorokkal és egyházi rendezvényekkel emlékeztek meg csütörtökön Szlovákia számos magyarok lakta városában és falujában a 13 aradi vértanúról, akik közül hárman ? Lahner György, Aulich Lajos, Dessewffy Arisztid ? az egykori Felső-Magyarországon születtek. A megemlékezéseket a felvidéki magyar civil és politikai szervezetek, a Csemadok és a helyi önkormányzatok szervezték. Társszervezőként több helyen a pozsonyi és a kassai magyar diplomáciai és kulturális képviseletek is bekapcsolódtak az akciókba. A rendezvényeken elhangzott beszédek méltatták az aradi hősöket, megfogalmazták a mának szóló tanulságokat és üzeneteket is.
Pozsonyban csütörtökön délután a Kecskekapu úti evangélikus temetőben báró Jeszenák János és Rázga Pál evangélikus lelkészek sírjánál emlékeztek a vértanúkra. Ünnepi beszédet Szakály Sándor történész mondott, míg a kulturális programban a Duna utcai általános iskola és gimnázium diákjai léptek fel. A megemlékezésen Balogh Csaba pozsonyi magyar nagykövet, illetve Berényi József, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke is részt vett.
Dunaszerdahelyen szépszámú résztvevő mellett az egyes szervezetek koszorúkat és virágokat helyeztek el a Vámbéry téren álló 1848-49-es emlékműnél. Ajnácskőn a templom melletti kopjafát koszorúzták meg, Révkomáromban pedig a főtéri Klapka-szobrot, valamint az aradi vértanúk emlékoszlopát.
Tornalján a református templomban ökumenikus istentisztelettel kezdődött az aradi vértanúk napja alkalmából szervezett megemlékezés, amelyen közreműködött a marosvásárhelyi Cantuale kamarakórus. Ezt követően megkoszorúzták Kazinczy Lajos emléktábláját. Emlékünnepség volt Vágsellyén, Csicsón, Ekelen, Füleken, Vízkeleten és több más településen is. Rozsnyón a városi temetőben a Csemadok helyi szervezete koszorúzott. Nagybalogon csütörtök este fáklyás menet indult a helyi alapiskola udvaráról a kopjafához, ahol az emlékműsor után koszorúzás volt.
Nagymegyeren a helyi katolikus temetőben Szeiff József honvéd-orvos sírjánál tartottak koszorúzást az aradi vértanúk napja alkalmából. Ünnepi beszédet Csáky Pál, az MKP vezetőségének tagja mondott.
Zsigárdon a római katolikus templomban szentmisével vette kezdetét az ünnepi program, amelyet a helyi magyar tanítási nyelvű általános iskola diákjainak műsora követett. Az 1849. június 16-i zsigárdi csatát felidéző emlékműnél gyertyagyújtásra és koszorúzásra kerül sor.
Számos rendezvényen magyarországi vendégek is megjelentek. Királyfiakarcsára Rátosi Ferenc, Sümeg város polgármestere kapott meghívást.
További emlékünnepségekre a hét végén kerül sor. A kassai magyar főkonzulátus, a Csemadok Kassai Területi Választmánya és a Magyar Koalíció Pártjának Kassai Területi Elnöksége szombaton délben tart megemlékezést Margonyán az aradi vértanúk és a településen eltemetett Dessewffy Arisztid emlékére.
A Rimaszombat melletti Szabatkapusztán vasárnap délután a Bástya Egyesület szervezésében leleplezik és felszentelik a felújított szabadságharc emlékművet.