(MTI) - Kiss Imrének ez már a második jelentős nemzetközi kitüntetése, amelyet munkássága elismeréseképp kapott: néhány hónappal ezelőtt a régióból elsőként ítélték neki az előadóművészek New York-i-székhelyű nemzetközi társasága, az ISPA (International Society for Performing Arts) életműdíját.
A Francia Köztársaság Művészeti és Irodalmi Rendjének kitüntetéseivel a francia Kulturális és Kommunikációs Minisztérium azok előtt rója le tiszteletét, akik alkotásaikkal művészeti és irodalmi téren jeleskedtek, illetve hozzájárultak a kultúraterjesztéshez Franciaországban és a világban.
Az átadási ceremóniát a Művészetek Palotájában tartották, a laudációt a Budapesti Francia Intézet igazgatója, Francois Laquieze tanácsos mondta, aki át is adta Kiss Imrének a rendjelet.
Kiss Imre köszönő szavaiban kiemelte: nagy megtiszteltetés egy másik nemzettől díjat kapni. "A ház munkatársai is részesei az elismerésnek. Igaz, részem volt benne, hogy ilyen közösség verbuválódjon a Müpa működtetésére" - jegyezte meg a vezérigazgató.
A méltatás során elhangzott, hogy mint a Budapesti Tavaszi Fesztivál alapító igazgatója, korát megelőzve épített hidat kelet és nyugat között, gyakran visszacsábítva Budapestre az innen többnyire politikai okokból távozott magyar világsztárokat, és nyitott ablakot Magyarország számára a világ szabadabb tájaira.
A BTF után, későbbi posztjain, a Nemzeti Filharmóniánál, a Magyar Állami Operaháznál, majd a Vígszínháznál, mindenütt az alkotó légkörhöz elengedhetetlen nyugalmat teremtett és távozásakor mindig átlátható rendet hagyott maga után. Pályáját a Művészetek Palotája koronázta meg, "az a művészeti központ, amely a régióban a posztszocialista országok közül elsőként épült és nyílt meg, mint komplex művészeti intézmény, és Kiss Imre irányítása révén pillanatok alatt Európa élvonalába került" - mutatott rá Francois Laquieze.
A Művészetek Palotája vezérigazgatójaként Kiss Imrének elévülhetetlen érdemei voltak és vannak abban is, hogy a magyar közönség kiváló francia muzsikusokat ismerjen meg: a kontinens egyik legújabb és legjobb hangverseny-orgonáját Olivier Latry, Philippe Lefebvre, Thierry Escaich is megszólaltatta már, a közeljövőben Michel Bouvard és Christoph Bossert is bemutatkozik a Müpában. A Párizsban tanult Fassang László több estjét is francia szerzőknek szentelte, crossover koncertjén a Franciaországban élő Vincent Le Quang is színpadra lépett.
A Müpa meghívására itt hangversenyezett már az Orchestre National de Paris, az Orchestre National d'Ile de France (Vincent Dubois orgonaművésszel), az Orchestre National du Capitole de Toulouse. Hamarosan az Orchestre National de France érkezik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe. Megfordult a Müpában Jean-Yves Thibaudet, Maurice El Médioni, a Les Hurlements D'Léo, Erik Marchand.
A Chopin-bicentenáriumhoz kapcsolódva itt is megtekinthető a Cité de la Musique (amellyel a ház kitűnő kapcsolatokat ápol) kiállítása, a Chopin Párizsban. Jövő héten Jil Aigrot érkezik, hogy Piaf hangját idézze meg a budapesti közönségnek.