Magyar Kultúra Hetét rendeztek Finnországban

Kultpol

Ebben az évben a Kodály Hét, a március 15-i ünnepség és a Magyar Kultúra Hete programjainak középpontjában Bartók Béla állt. Több nagy sikerű koncertet adott az Akkord Quartett és a Bartók Quartett, és Bartók Béla színekké transzformálódott zenéjében lehetett gyönyörködni Pajor Ildikó ?A lélek tájai? című kiállításán.
A Riihimäki Üvegmúzeumban ?Magyar népi kerámiák? címmel nyílt kiállítás a pécsi múzeum anyagából, ugyanitt állították ki Kardos Tamás szolnoki fotóművész képeit, a Vadász Múzeumban pedig Tímár József természetfotóit.
Riihimäki gyönyörűen helyreállított templomában Ella István orgonaművész adott elő Bach-, Kodály-, Liszt-, Huzella Elek- és Koloss István-műveket.
Nagy érdeklődés kísérte a ?Magyarország és a finnek? című szemináriumot, ahol Fodor István és Kalevi Wiik professzor a finnek és a magyarok rokonságával kapcsolatban adtak hangot egymástól eltérő nézeteiknek.

A Városi Könyvtárban Outi Hassi, Kertész Imre műveinek finn tolmácsolója, Nobel-díjas írónkról valamint Nádas Péterről tartott előadást, akinek Emlékiratok könyve című regénye most jelent meg finnül. A kötetet Hannu Launonen és Juhani Huotari fordította finnre, a könyv bemutatójára a HMKTK-ban került sor.
A magyar filmművészetet három film képviselte: Pálfi György Hukkle, Szabó István Apa és Antal Nimród Kontroll című alkotása.
A záró ünnepségen beszédet mondott Anneli Taina főispán, a Magyar Kultúra Hete programsorozat védnöke, Hajdú András nagykövet pedig átadta a Rácz István-díjat Heikki Koskinak, a Finn-Magyar Társaság egykori elnökének, akit évtizedes barátság fűz a magyarokhoz.
A riihimäki iskolások magyar témájú rajzaiból nyílt kiállítás a Városi Könyvtárban. A három első díj a HMKTK által felajánlott egy hetes magyarországi út volt, amelyre júniusban kerül sor.
Az ünnepséget a Szilvay Géza vezette Ifjúsági Vonós Zenekar csodálatos koncertje zárta.