Magyar kulturális rendezvénysorozat kezdődött Pekingben

Kultpol

(MTI) - A Pekingi Magyar Kulturális Hetek rendezvénysorozat keretében fellép az Állami Népi Együttes a Pannón freskó műsorával, a magyarországi oláh cigányok zenéjét népszerűsítő Romano Drom, valamint a Brass in the Five rézfúvós kvintett.

Most tartják a Magyar Filmfesztivál megnyitóját Pálfi György számos nemzetközi díjat, elismerést elnyert filmje, a Hukkle díszbemutatóját. A magyar filmek vetítése novemberben folytatódni fog a kínai fővárosban.

A programban szerepel a 100 év - 100 báb című utazó kiállítás, ami reprezentatív válogatás az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Bábgyűjteményének anyagából. Az 1850 és 1950 között alkotó legjelentősebb művészek munkáit mutatja be, a vásári bábjáték metamorfózis-marionettjeitől kezdve az avantgárd bábfigurákig.

Pénteken kortárs képzőművészeti kiállítás és perfomance nyílik Eperjesi Ágnes festőművész, Bukta Imre képzőművész, Roskó Gábor festőművész munkáiból, valamint Kónya Réka és Bukta Imre installációiból.

Két alkalommal "Európa utca" rendezvényt tartanak a Brass in the Five és a Romano Drom fellépésével.

A Pekingi Magyar Kulturális Hetek rendezvénysorozatát csütörtökön Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ajánlotta a kínai közösség figyelmébe, és Bozóki András, a nemzeti kulturális örökség minisztere nyitotta meg a pekingi Tiencsiao (Tianquiao) színházban.

Magyar-kínai kulturális együttműködési megállapodást írt alá

Bozóki András Pekingben

(MTI)- Elsősorban a filmekre koncentrál a Pekingben most aláírt új hároméves magyar-kínai kulturális megállapodás - mondta Bozóki András kultuszminiszter pénteken Pekingben az MTI-nek.

A 2006-2008-ra vonatkozó megállapodást a kínai fővárosban csütörtökön kezdett magyar gazdasági és kulturális hét keretében írta alá a magyar és a kínai kulturális miniszter.

A megállapodás konkrét tartalmából Bozóki András a szakemberek cseréjét emelte ki, valamint azt, hogy három éven belül a budapesti Szépművészeti Múzeum kínai művészeti tárlatot fogad be. Ennek témáját később határozzák meg a szakemberek.

A miniszter elmondta, hogy miután Petőfi Sándor Kínában is nagyon népszerű költő, ösztönözni szeretné a Petőfi-kutatásokat az ázsiai országban is.

Kínai napokat rendeznek 2007-ben Magyarországon, egy évvel később Kínában lesznek magyar napok.

A kulturális megállapodás elsősorban a filmekre koncentrál. Pénteken Pekingben kezdődik magyar filmhét, szeptember 26-ától pedig Budapesten lesz kínai filmek bemutatója.

"Ezeknek a folytatását tervezzük, úgy látszik, hogy ilyen messze eső két ország szellemi kulturális életét úgy lehet a leginkább közel hozni egymáshoz, hogy filmjeinket mutatjuk meg egymásnak" - mondta Bozóki András.

A miniszter szerint nagyon fontos lenne, de az anyagi lehetőségek miatt az elkövetkező három évben nem várható, hogy magyar kulturális intézet nyílik Pekingben. A kulturális tárca viszont azt szeretné elérni, hogy a pekingi magyar nagykövetségen kulturális attaséi státus létesüljön.