(MTI) - A figyelemfelkeltő beadvány társszerzője Schiff András zongoraművész, és aláírói között van Heller Ágnes filozófus, Adorján András fuvolaművész, Komoróczy Géza történész, író, Rajk László építész, Tarr Béla és Jancsó Miklós filmrendezők.
Fischer Ádám elmondta, hogy a felhívást valamennyi művész figyelmébe ajánlják. A karmester úgy vélte, a tolerancia és kirekesztés kérdése a legfontosabb az Európai Unió jövőjének szempontjából is. A petíció szövege szerint "Magyarország mindennapi életében ma egészen ijesztő módon van jelen a romák elleni rasszizmus, a homofóbia és az antiszemitizmus". "Egyre növekszik a kultúra szabadságának korlátozása is, azok szabadságának korlátozása, akik a leghatékonyabban tudnának az ilyen tendenciák ellen fellépni" - áll a szövegben.
Az aláírók szerint "a magyar politikai vezetésnek és a társadalom egészének az EU-elnökség idején fokozott felelőssége, hogy mindenütt Európában, de elsősorban otthon az eddiginél sokkal hatékonyabb módon harcoljon a kirekesztés ellen, és mindent megtegyen Európa közös erkölcsi értékeinek megőrzéséért". "De azt is fontos tudatosítanunk, hogy ezt mi, szabadságszerető és magunkat humanistának valló művészek, polgárok, akik számára az emberi méltóság szent és sérthetetlen, mi ezt a feladatot nem bízhatjuk kizárólag kormányokra" - tették hozzá.
Fischer Ádám elmondta: azt szeretné, ha lépésüket nem támadásnak, hanem jóakaratú kritikának fognák fel. "Mint művész, tudom, hogy az ember nagyon dühbe gurul, amikor rossz kritikát kap, de az első dühbe gurulás után ez segíteni szokott" - fogalmazott.
Bejelentette azt is, hogy a petícióval párhuzamosan a Helsinki Bizottság egy jelentést is készített az intoleranciának a magyar társadalomban tapasztalható jelenségeiről.
Bejelentette, hogy a tavaly elhunyt német rendező, Christoph Schlingensief emlékének ajánlva nemzetközi hálózatot is terveznek indítani művészek a kirekesztés ellen témában.