Róma
Forgács Péter Örvény című művével nyílik Pesaróban a ?Soá, túl a láthatón? című vetítéssorozat április 15-én este. A megnyitó ünnepségen maga a rendező mutatja be a filmjét, majd szombat délelőtt kerekasztal-beszélgetésen vesz részt. Forgács Péter ezután Rómába utazik, ahol két alkalommal is találkozik a közönséggel. 18-án hétfőn A semmi országá-t és az Angelos filmjé-t vetítik a Római Magyar Akadémián. A filmeket nagy érdeklődéssel várják, hiszen mindkettőnek van olasz vonatkozása is. A semmi országa jórészt azokból a korabeli amatőr felvételekből építkezik, amelyeket Rátz László, a Második Magyar Hadsereg zászlósa forgatott a doni fronton, olasz katonákat is megörökítve. Az Angelos filmje, amelynek alapanyaga egy bátor görög patrícus felvétele a németek és az olaszok által megszállt Görögországról, szintén érdekes adalékokkal szolgálhat a mai olasz nézőknek. Forgács Péter kedden a La Sapienza egyetem Ateneo színháztermében találkozik és beszélget a hallgatókkal a Dusi és Jenő című film vetítése után.
Párizs
Május 10-étől június 6-ig két újabb kiállítással várja Párizsi Magyar Intézet látogatóit. A nagyteremben ?hazánk európai uniós tagságának első évfordulója alkalmából - Európa-Fríz címmel a MissionArt Galéria eredeti ötletét megvalósító, minden országban újabb európai művészek alkotásaival gyarapodó mű-sorozat része látható / a sorozat másik részét Párizzsal egyidőben Stuttgartban állították ki/. A PMI kistermében Kása Béla erdélyi népzenészekről készített fotósorozatát tekintheti meg a közönség. A megnyitó estéjén Kása Béla zenekara, az Igriczek együttes középkori és moldvai zenét játszik.
Májusban Európa Napja alkalmából negyedik alkalommal rendezi meg 12 európai ?köztük idén elsőként a magyar- párizsi kulturális intézet és 3 párizsi könyvtár az 1, 2, 3? Kultúrák fesztivált, melynek keretében a párizsiak az angol, az észt, a finn, az ír, a litván, a magyar, a német, az olasz, a portugál, a spanyol, a svéd és a szlovák kultúra ínyencségeiből csemegézhetnek.
Ennek jegyében 11-én a János vitézt mutatja be franciául Varga Kata színésznő Patrick Brugaliere zenei kíséretében a francia gyerekeknek.
Ugyancsak az EU-bővítésre emlékezve május 10-től június 6-ig a Párizsi Magyar Intézet könyvtárában a párizsi Szlovák Intézet gyűjteményéből rendezett vendégtárlaton 19 közép-európai tipográfus-tervező könyvjelzője látható.
Május 12-én gyerekeket vár programjára a magyar intézet: 18 órakor Mirtse Zsuzsa igen szép kivitelű, Jankovics Marcell rajzaival illusztrált, Égforgató csodagyűrű című meséskönyvét mutatják be az apróságoknak és szüleiknek ? a bemutatóval egyidőben a rajzokat is kiállítják; 19 órakor pedig Jankovics Marcell: Ének a csodaszarvasról című rajzfilmjét vetítik.
Május 19-én ?Karinthyáda? címmel egyedülálló módon, műfajokat és generációkat vegyítve mutatják be a francia közönségnek a XX. századi magyar szellemi élet egyik legizgalmasabb családját: szó lesz Karinthy Frigyes franciául újonnan megjelenő novelláskötetéről, Karinthy Ferenc Epepe c. kötetének ugyancsak friss, negyedik francia kiadásáról, a dinasztia Franciaországban élő tagjainak, Pierre és Judith Karinthynak J.-P. Duval fotóival megjelent, Budapest, vízi város című könyvéről ; ?legifjabb sarjként? pedig Budapestről a PMI vendége lesz Karinthy Márton rendező, akinek Ördöggörcs című regénye az elmúlt évek egyik legígéretesebb irodalmi felfedezése lett.
Május 21-én és 22-án az Ario Classico szervezet rendezésében Mocsári Károly zongoraművész ad koncertet a PMI-ben.
Május 24-én a Párizsi Magyar Intézet ad otthont a ?Az európai alkotmány választ ad-e a foglalkoztatással és növekedéssel kapcsolatos aggodalmakra? ? címmel az Ile de France régió ?Fiatal Európai Dolgozók? szervezte nagy nyilvános európai vitának, melyen Luigi Cocilovo, Anne-Marie Comparini, Becsey Zoltán és Henri Malosse előadásai is elhangoznak.
Május 31-én a szegedi Tiszatáj irodalmi folyóirat mutatkozik be a francia közönségnek.
A PMI mozijában május 19-én Deák Krisztina: Jadviga párnája c. regényadaptációját, 26-án pedig Fábri Zoltán: 20 óra című filmjét vetítik.
Egyéb, a Párizsi Magyar Intézet közreműködésével létrejövő programok Franciaországban:
Május 4-től 10-ig tart a Magyar Filmhét a párizsi Les 3 Luxemburg moziban.
Május 13-án a Francia Nemzeti Könyvtárban az 1, 2, 3.. Kultúrák fesztivál keretében rendeznek kerekasztal-beszélgetést ? többek között magyar részvétellel ? a nemzeti könyvtárak digitalizálásáról.
Frenák Pál társulata május 18-án a Beauvais-i Színházban legújabb darabjukkal, a Frissonnal lép fel, míg 27-én a Coueroni Kulturális Központban a Csajokat adják elő.
Brüsszel
A Költészet Napja alkalmából, 2005. április 15-én a Kossuth-díjas Kaláka együttes előadóadóestjével ünnepli József Attila születésének 100. évfordulóját a Brüsszeli Magyar Kulturális Intézet. Az együttes muzsikája sokszínű, a feldolgozott versekből adódóan sokstílusú, az egyéni hangzást a négy énekhang, a klasszikus és népi hangszerek összehangolt játéka adja. Az est célja eleven erővel megidézni József Attila költészetét, melyen közreműködik Jeney István hollandiában élő magyar előadóművész, aki a költő verseiből szaval.