Giuseppe Fioroni, az olasz közoktatási tárca vezetője elmondta, hogy a programmal azt akarták elérni: a két ország diákjai ne csak nagykövetei, hanem tanúi is legyenek annak a kornak, amelyben élnek. Az együttműködés legfőbb céljának nevezte, hogy a két ország hagyományosan jó viszonyát az oktatási és kulturális együttműködésre alapozzák.
A magyar miniszter közölte azt is, hogy a magyar-olasz közös program jegyében a tervek szerint ősszel Friuli tartományban találkoznak egymással olasz és magyar diákok a kontinens egyik "legizgalmasabb" multikulturális fesztiválján, a MittelFesten.
A Római Magyar Akadémia épületében ugyancsak csütörtökön nyílt meg a Négy festőnő című kiállítás. A három magyar és egy olasz művész, Ország Lili, Kohner Ida, Alessandra Giovannoni és Mózes Katalin négy generációt képvisel. A négy művésznő közel félszáz alkotását, festményeit, akvarelljeit, rajzait láthatja a közönség.
A megnyitó ünnepségen részt vett Farkas Károly, Kohner Ida fia, akinek Hiller István oktatási és kulturális miniszter Pro Cultura Hungarica kitüntetést adott át édesapja, Farkas István festőművész életművének gondozásáért.
S. Nagy Katalin kurátor a Négy festőnő című kiállítás kapcsán egyebek között arról beszélt, hogy a "nőművészet legitimációját" elősegítő kiállítások közé sorolhatóak azok, amelyek a nők és a "nőművészek" lehetséges szerepmintáit, az önazonosság mibenlétét, a köztudatban élő szerepeket, az elidegenedést és a kötődést, az anya-gyermek testi-lelki viszonyát mutatják be. Ezekhez a témákhoz kapcsolódik a két háború között alkotó Kohner Ida, a hatvanas években dolgozó Ország Lili és a ma festő Mózes Katalin műveit bemutató kiállítás.
A csoportos tárlat anyagában a közönség megtekintheti egyebek mellett Alessandra Giovannoni nagyméretű római panorámaképeit, Kohner Ida gyermekei részére készített, állatokat ábrázoló akvarelljeit, Ország Lili Labirintus sorozatát, valamint Mózes Katalin posztmodern kollázsait.
Korábban: