Magyarország lehetne a díszvendég jövőre a sanghaji fesztiválon

Kultpol

(MTI) - Hiller István találkozott Jang Li-csinggel (Yang Lijinggel), a Zeneművészeti Konzervatórium rektorával. Mindketten kiemelték: kulturális és oktatási szempontból is fontos a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a sanghaji konzervatórium közötti diák- és tanárcsere. Szorgalmazták, hogy a két intézmény együttműködési megállapodást írjon alá - olvasható az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) sajtóirodája által az MTI-hez eljuttatott közleményben.
Jövőre lesz Kodály Zoltán születésének 125., illetve a sanghaji Zeneművészeti Konzervatórium fennállásának 90. évfordulója, ennek kapcsán a rektor és a magyar miniszter megállapodott abban: 2007 őszén, a Kínában rendezendő magyar kulturális eseménysorozat keretében "magyar hetet" tartanak a konzervatóriumban.
Hiller István tárgyalt a 2010-es, Sanghajban tartandó világkiállítás koordinációs irodavezetőjével, Csou Han-min (Zhou Hanmin) professzorral is, aki elmondta: eddig 96 ország, illetve nemzetközi szervezet jelentkezett be az expóra. Magyarország ezer négyzetméteres csarnokban mutatkozhat be.
A magyar miniszter arról beszélt: 2010-ben Pécs lesz Európa Kulturális Fővárosa, és szeretné, ha a két rangos esemény valamilyen módon összekapcsolódna. Csou Han-min (Zhou Hanmin) - elfogadva az ötletet - azt vetette fel: külön magyar nemzeti napot tartanak majd a világkiállításon, ahol Pécsnek kiemelt szerep juthat.
Hiller István és a magyar delegáció tagjai - köztük Hudecz Ferenc, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora - tárgyaltak Jen Csiennel (Yang Qiannel), Sanghaj városának oktatási és tudományos ügyeiért felelős vezetőjével is.
Hudecz Ferenc jelezte: Magyarország mindenképpen szeretne részt venni a sanghaji oktatási kiállításon. A rektor a kínai fél segítségét kérte ahhoz, hogy olyan oktatási intézményekkel vehessék föl a kapcsolatot, amelyek nyitottak a magyar intézményekkel közös képzések bevezetésére.
A november 18-án kezdődött tárgyalások utolsó napján, pénteken, Hongkongban Hudecz Ferenc a hongkongi Baptista Egyetem rektor-helyettesével megállapodott abban, hogy közös diák-, doktoráns- és professzorcsere-programokat indítanak elsősorban az európai tanulmányok témakörében. A csereprogramokat később más területekre is szeretnék kiterjeszteni.
A tárgyalásokon a kínai oktatási és kulturális vezetők kitértek arra is: 15 éve nem volt ilyen szintű magyar kulturális és oktatási delegáció az ázsiai országban - áll a közleményben.

Magyar Ősz Kínában címmel
kulturális programsorozatot rendeznek jövőre Kínában

Hongkong, 2006. november 24., péntek (MTI) - Jövőre rendezik meg a Magyar Ősz Kínában című kulturális programsorozatot, amelynek elsődleges célja a magyar zeneművészet, irodalom és felsőoktatás bemutatása a távol-keleti országban - mondta el az MTI-nek pénteken a hongkongi látogatáson lévő Hiller István oktatási miniszter.
A Pekingben, Hongkongban és Sanghajban 2007 szeptember közepétől november elejéig megrendezésre kerülő hathetes rendezvénysorozatot döntő többségében a magyar kulturális költségvetésből finanszírozzák, de kínai és magyar szponzorok, illetve a kínai rendezvények szervezői is ígéretet tettek a támogatásra - mondta a miniszter.
A sanghaji helyi médiumok vezetőivel folyatott megbeszéléseken a magyar kultúra iránti kiemelt figyelem is megmutatkozott - Kertész Imre Nobel-díjas író két műve, a Sorstalanság és a Kaddis fordítója is jelen volt. A könyveket kínaira fordító Sun Csin-pej (Shun Jinpei) a művek egy-egy, az írónak dedikált példányait adták át, amelyeket Hiller Istvánnal személyesen küldenek haza Kertész Imrének.
A kínai-magyar kulturális kapcsolatok erősítésére az egyik legnagyszerűbb alkalom a jövőre kilencedik alkalommal megrendezésre kerülő Sanghaji Művészeti Fesztivál, amelynek igazgatója Cseng Seng-laj (Chen Shenglai) bejelentette, hogy a következő fesztiválon a díszvendég Magyarország lesz, ami a seregszemlén belül egy magyar hét megrendezését is jelenti - tájékoztatott telefonon a magyar miniszter. Ezt a megtisztelő címet legutóbb Mexikó kapta meg. A fesztivál látogatottsága évről-évre növekszik, legutóbb már meghaladta a másfél milliós számot.
Kodály Zoltán 125. születésnapja alkalmából a Nemzetközi Kodály évhez kötődően is rendeznek Sanghajban magyar hetet.
Megállapodás született a sanghaji konzervatórium és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Akadémia között egyebek mellett közös előadóművészi koncert rendezésére, amelyet jövőre Sanghajban adnak elő. Kortárs magyar zenét, mások mellett Kurtág és Ligeti műveit is bemutatják.
Felsőoktatási megállapodást írt alá az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Hongkongi Baptista Egyetem kutatók és oktatók cseréjéről, valamint hallgatók közös doktori programjáról állapodtak meg - mondta az MTI-nek Hudecz Ferenc az ELTE rektora, aki szintén a Kínában tartózkodó delegáció tagja.
A megállapodás keretében már jövő nyáron körülbelül harminc kínai diák érkezhet Magyarországra és kezdetben mintegy tíz magyar hallgató utazhat egy vagy két szemeszterre Hongkongba. A képzésre nyelvészet, nemzetközi jog, természettudományi területről pedig kémia és biológia szakos hallgatókat várnak. A kínai nyelv ismerete nem szükséges, mert a hongkongi tradíciót követve a képzés angol nyelven zajlik - tette hozzá.
A Hiller István miniszter vezette magyar delegáció magyar idő szerint szombat éjjel érkezik haza Kínából.