(MTI) - A program reményeink szerint két célt szolgál, egyrészt hozzájárul majd a megye turistaforgalmának fellendítéséhez, másrészt erősíteni fogja a jászok és a kunok egységét -mondta Kovács Sándor, a megyei közgyűlés elnöke.
Horváth László, a megyei múzeumok igazgatóságának vezetője arról beszélt, hogy a sikeres ismerkedés érdekében a technika minden új vívmányát, így a hang- és fényeffektusokat, valamint számtalan, a fiatalok érdeklődését felkeltő ötletet "bedobtak". Ezzel a projekttel a múzeumokban is újfajta személetet kellett meghonosítani, amely többek között magától értetődő eszköznek tekinti a számítógépet - tette hozzá.
Galó Anita projektvezető ismertetése szerint a megvalósítás eddig példa nélküli összefogással, konzorciumi formában a megyei, tíz települési önkormányzat, valamint a megyei múzeumi szervezet együttműködésével történt. A 2009-ben indult munkákat egy sikeres pályázat előzte meg, amelyen a kereken 600 millió forintos programhoz 90 százalékos támogatottságot, 538 millió forintot nyertek az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Tanácstól. A megvalósítás vége nem jelenti a projekt végét, hiszen a partnerek ötéves kötelező fenntartást, és közel kilencszázalékos látogatószám-emelkedést vállaltak.
A márciustól induló csillagtúraszerű tematikus útvonal állomásai: Szolnok, Jászberény, Karcag, Kunszentmárton, Mezőtúr, Tiszaföldvár, Tiszafüred és Túrkeve. A látogatókat tizenhárom település rekonstrukción átesett múzeuma, tájháza, Szolnokon, Jászberényben és Karcagon három új látogatóközpont várja. Az egyes helyszíneket érintőképernyős információs terminállal, többnyelvű digitális tárlatvezető rendszerrel és kedvezményes mágneskártyás beléptetővel szerelték fel.