(MTI) - A londoni magyar nagykövetség és a Londoni Magyar Kulturális Központ közös szervezésében megvalósuló konferencián szó lesz a gettókultúráról és a cigánykultúráról, valamint a cigányellenes érzelmek számos európai országban tapasztalható elharapódzásáról. A résztvevők magyarázatot keresnek a kiváltó okokra és megoldási lehetőségeket is felvetnek a szélsőséges tendenciák kezelésére - mondta el Végh Gyöngyi, a magyar intézet program- és sajtóreferense.
Hozzátette, hogy az egyik előadás bemutatja az Európai Bizottság által nemrégiben elfogadott roma integrációs stratégiával kapcsolatos kommunikációt, majd felvázolja mindazokat a kihívásokat, amelyek az EU tagállamok, valamint a roma és a széles értelemben vett civil társadalom előtt állnak. Az ambiciózus, de ugyanakkor végrehajtható cél 2020-ig az, hogy Európa legnagyobb kisebbségének életében érezhető gazdasági és társadalmi változás történjen - emlékeztetett Végh Gyöngyi.
Az Európai Parlament és az Európai Bizottság brit képviseletének székhelyén, az Európa Házban (Europe House) megrendezett konferencián beszédet mond Jonathan Scheele, az Európai Bizottság brit képviseletének vezetője és Csák János magyar nagykövet. Az előadók között szerepel Balog Zoltán, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkára, Aurel Ciobanu-Dordea, az Európai Bizottság igazságügyi főigazgatója, Durst Judit szociológus a Corvinus Egyetemről, valamint Michael Stewart, Pulay Gergő és Catalina Tesar antropológusok.
A konferenciát egy kerekasztal-beszélgetés is követi a Romaversitas Alapítvány két egyetemistájának, Brassói Vivien joghallgatónak és Bangó Roland kommunikáció szakos hallgatónak a részvételével. A fiatalok magukról, saját életükről, tapasztalataikról, terveikről és diáktársaikról beszélnek a közönségnek.
A 12 Star elnevezésű kiállítótérben pedig "újraéled" a londoni magyar intézetben tavaly megrendezett Más szemszögből című fotókiállítás. Rákossy Péter fotóművész a Romaversitas Alapítvány diákjai közül huszonnyolc egyetemi hallgató portréját készítette el a londoni intézet felkérésére. A képek alatt a diákok néhány soros személyes üzenete olvasható. A tárlat május 13-ig látható a londoni Európa Házban.