Mátyás király az irodalomban, a művészetekben, a zenében

Kultpol

A Római Magyar Akadémia

(MTI) - Az előadások témája olyan kérdéseket érint, amelyek a kormányzás művészetével, az ehhez kapcsolódó erkölcsi és katonai erényekkel, a királyi hatalom megjelenítésével, szimbolikájával foglalkoznak - mondta el Vígh Éva, az akadémia igazgatóhelyettese, aki maga is tart előadást, csakúgy, mint Kovács Péter igazgató. Kovács Péter Mátyás király és Aragóniai Beatrix történelmi találkozásáról értekezik. A magyar, olasz és lengyel történészek, irodalmárok, művészettörténészek és zenetudósok a reneszánsz korának kultúrák közötti képét vázolják föl a tanácskozáson.

 
Budapestről többek között Szörényi László irodalomtörténész, az MTA Irodalomtudományi Intézetének igazgatója például Janus Pannonius Corvin Mátyásról írt költeményeit elemzi. Marosi Ernő művészettörténész professzor A közösségek és az egyén konvencionális ábrázolása a késő középkori Magyarországon címmel tart előadást.
 
A konferencia zárásaként, pénteken este itáliai és magyar reneszánsz zeneműveket ad elő a Musica Rediviva együttes. Radics Zsuzsa énekel, Dóczy Gabriella lanton és hárfán, míg Szak Cecília lanton és viola da gambán játszik.