Megemlékezés Kaposváron a holokauszt 65. évfordulóján

Kultpol


gelencserattila_byfideszhu.jpg
Gelencsér Attila

(MTI) - Gelencsér Attila az elmúlt század tömeges emberáldozatot követelő "szörnyűséges" eseményeire példákat hozva fel azt mondta: ezek közül is kiemelkedik a holokauszt, amely csaknem hatmillió ember halálát okozta. "Azzal, hogy a holokauszt megtörténhetett, a legalapvetőbb zsidó, keresztény parancsot sértette meg az emberiség, amely úgy hangzik: ne ölj" - hangoztatta a politikus, aki annak a véleményének adott hangot, hogy "szükség van az emlékezésre, szükség van a kibeszélésre, hogy soha, de soha ne történhessen meg újra az, amit Pilinszky János botránynak nevez".  

 
Róna László, a Kaposvári Zsidó Hitközség elnöke az egykori zsinagóga helyén, az első és a második világháború áldozatainak emlékművénél tartott beszédében a veszteségeket példázva elmondta: az első világháború közel félszáz áldozatának neve ráfért az emlékül állított kőtáblára, a másodikban életüket vesztett kaposvári zsidók nevének megőrzéséhez már egy könyvre volt szükség.
 
Szita Károly, Kaposvár polgármestere az egykori tüzérlaktanyánál, ahol összegyűjtötték, majd innen Auschwitzba vitték a kaposvári zsidókat, arról beszélt, hogy "nem lehet igazán leírni, ami történt, mert nincsenek rá szavak, és nem lehet az emlékezetből kitörölni, mert ez maga volt az iszonyat, amit nem lehet feledni".
 
A polgármester emlékeztetett arra, hogy a második világháború előtt az akkori lakosság tíz százalékát meghaladó, több mint háromezer zsidó élt a somogyi megyeszékhelyen. Kaposváron a gettósítás 580 családot érintett. Az elhurcoltak közül csak 300-an térhettek vissza.
 
Suchman Tamás országgyűlési képviselő a kaposvári zsidó temetőben, a holokauszt-emlékműnél tartott beszédében úgy vélekedett, hogy ma kevesen mernek azok szemébe nézni, akik élve kerültek ki a koncentrációs táborok poklából. "Mert ha belenéznének" - mondta a politikus, akkor szerinte törvény lenne Magyarországon, amely nem engedné, hogy gyalázkodjanak, nem engedné tagadni Auschwitzot, nem engedné működni a Magyar Gárdát, és "nem engedne szélsőséges kiszólásokat az Európai Parlamentbe bekerült Jobbiknak. Ha törvény lenne Magyarországon, akkor nem kellene rettegnie a már csak nyolcezer túlélőnek (...) a feketeruhás emberektől" - tette hozzá Suchman Tamás.
 
Schönberger András főrabbi a gyászistentiszteleten azt kérte: szóljon az imádság mindazokért a vallásukban zsidó és nem zsidó, Magyarországból elhurcolt emberekért, akiket hitükért, gondolkodásukért öltek meg.