Megkezdődött a tudomány ünnepe

Kultpol

 

Hiller István szorgalmazta az állam és az MTA közötti partneri viszony, együttműködés kialakítását. Ez az állam részéről igényel mentalitásváltást, gondolkodásváltást. Aláhúzta, hogy az államnak a fontos döntések kellő megalapozásához, a szükséges tájékozódáshoz, keresztutaknál a helyes út eldöntéséhez érdemes a magyar tudományossághoz, az innovációhoz, a tudományhoz fordulni.

 
Hiller István

Az oktatási és kulturális miniszter úgy vélekedett, hogy a Magyar tudomány ünnepén, miközben a négy ősi elemről - föld, víz, levegő, tűz - beszélünk (a miniszter ezzel arra utalt, hogy az MTA az november 3-7. között egy külön programsorozattal is készül, amelyet a négy elem, valamint ötödikként az ember jegyében szervez meg), legalább olyan elevenséggel és olyan tisztelettel kell szólni arról is, amit az MTA a magyar tudomány szolgálatában és érdekében végez.

 
A szaktárca vezetője szerint az MTA a szó szoros és szimbolikus értelmében is "kitárt kapukkal" rendelkező intézmény és nem egy önmagában bezárt tudós közösség. Ez az akadémia elnökeinek, munkatársainak, közösségének az érdeme.
 
Hiller István vasárnap is, a Collegium Budapest új rektorának, Sors Andrásnak a beiktatásán is fontosnak tartotta kiemelni hogy az oktatás, a kultúra és a tudomány oszlathatja el a válságot Európában.
 
A tudomány ma is az élet nagy kérdéseire keresi a választ, de eredményei beépültek mindennapi életünkbe is. Ennek ellenére sokan mégis távolinak érzik a tudományt, annak szinte felfoghatatlan eredményeit. "Ezt a távoli világot kell közelebb hozni a társadalomhoz" - magyarázta az ünnep céljait Pálinkás József, aki kitért a felelősség kérdésére is.
 

Molnár Károly kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszter a magyar tudomány ünnepének a tartalmára hívta fel a figyelmet, mondván, hogy csak akkor van értelme, ha értjük, hogy egyaránt szól a mának és a jövőnek. "Előrejutásunk záloga a célirányos kutatáspolitika. Miniszteri programom meghatározó része a kutatás-fejlesztés feltételeinek kialakítása" - hangsúlyozta Molnár Károly.

 
Az Országgyűlés 2003. évi XCIII. törvényében november 3-t - azt a napot, amelyen 1825-ben Széchenyi István birtokainak egy évi jövedelmét a Magyar Tudós Társaság céljára felajánlotta - a Magyar tudomány ünnepévé nyilvánította. Az ünnep nemcsak egy napra szól, egy egész hónapos rendezvénysorozat is épül rá november 3-30-ig. A célja, hogy a tudományt "emberközelbe" hozzák, és a minél többen megértsék, megismerjék a fontosabb kutatásokat, vívmányokat.
 
A Magyar tudomány ünnepének szervezői az idei eseménysorozat mottójául A tudomány az élhető Földért gondolatot választotta. Az ENSZ ugyanis 2008-at a Föld bolygó nemzetközi évének nyilvánította.
 
A Magyar tudomány ünnepének részletes programja megtalálható itt.