Az előre meghatározott időre (2000 július 1.) a rendelkezésre álló pénzügyi kereten belül maradva (kb. 2 milliárd Ft) a tervezett építészeti elképzelés teljességével készült el a beruházás. A Magyar Millennium építészeti programjának volt a része a rekonstrukció, amely sikerével ily módon hozzájárult a nemzeti ünnepségsorozathoz. A beruházás befejeztével a Károlyi palotában található intézmény több kiállítással is várja látogatóit. A Vörösmarty verstárlat, állandó Petőfi kiállítás, a Jókaihoz, Márai Sándorhoz és Szabó Lőrinchez kapcsolódó tárlatok egyaránt igen magas színvonalúak.
A rekonstrukció hármas feladatot teljesített. Egyrészt teljes egészében megújította az egyik legszebb magyar műemléket. Másrészt ideális feltételeket biztosít egy nemzeti közgyűjtemény, a Petőfi Irodalmi Múzeum szakmai munkájához. Harmadrészt megteremtette a múzeum és a közönség kapcsolatának ideális műszaki feltételeit.
A felújítás az épület minden részletét érintette. Ennek során teljesen megújultak vagy kicserélődtek az épületgépészet berendezései, a gyenge áramú rendszerek, a biztonságvédelem, a tűzvédelem, a vagyonvédelem eszközei. Újak a raktárak és azok berendezései, az irodák, a hangstúdió, a műtárgyvédelmi műhelyek, az informatikai hálózatok stb. Megújultak a kiállítótermek is. Restaurálták az un. történelmi tereket, a palotasori termeket.
A rekonstrukciót régészeti feltárás előzte meg az udvaron, s a Budapesti Történeti Múzeum régészei több történeti kor emlékeit hozták napvilágra. A felújítás során az épületben előkerült a palota XIX. századi, technikatörténeti értékű - amúgy befalazott - fűtési rendszere.
A felújítást mindkét ütemben a Gödöllői Architekton Építő- és Műemlékfelújító Rt. végezte. A tervezés első szakasza a MŰÉP Építőmérnöki Kft nevéhez fűződik. A második ütem tervezője a König és Wágner Építészek Kft volt. A beruházás egészét a Müber Inveszt Kft vezette le. A műemléki szaktervező Dávid Ferenc volt. A rekonstrukcióban számos alvállalkozó működött közre, közülük is kiemelendő a műemléki szakrestaurátorok tevékenysége.
A felújítás teljes egésze állami beruházás volt, mely a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma felügyelete alatt zajlott.
Petőfi Irodalmi Múzeum. Cím: 1053 Budapest, Károlyi Mihály u. 16.
Tel: 317-3611; Fax: 317-1722.
Látogatási idő 10-től 18 óráig, hétfő kivételével.