(MTI) - A magyar kormányfő e megnyitóval kezdte meg négynapos hivatalos kínai látogatását, amelynek során tárgyalásokat folytat kínai vezetőkkel, és üzleti fórumokon is részt vesz a "Szabadság, szerelem" elnevezésű kulturális évad nyitó rendezvényein való részvétele mellett.
A Kodály-kiállítást a több mint százéves múltra visszatekintő Pekingi Tanárképző Egyetemen rendezték meg, ahol húsz éve tanítanak a Kodály-módszer szerint.
A miniszterelnök a Modern Művészeti Kiállítóteremben mai magyar roma festők műveiből összeállított tárlat megnyitásával folytatja vasárnapi programját. Este részt vesz a kínai Magyar Évad "Örökkék ég a felhők felett" - Zenés képeslapok Magyarországról címmel rendezett nyitó gálaelőadáson a Szun-jat-szen Hangversenyteremben.
A miniszterelnök szerint a kultúrának mindennél fontosabb szerepe van az egyes emberek között a szívekben és a fejekben meglévő akadályok leküzdésében, ami sokkal nagyobb feladat, mint a fizikai távolság áthidalása. A kínai Magyar Évad nagy lépés abban az irányban, hogy az együttműködés a tudományban és a kultúra területén is legalább olyan élénk legyen a két ország között, mint a gazdaságban vagy az élet más területein - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.
A magyar kormányfő hétfőn kínai vezetőkkel tárgyal, kínai nagyvállalatok irányítóival találkozik, és üzleti fórumon vesz részt Pekingben.
A "Színes álmokra emlékezők" címmel a kínai magyar kulturális évad részeként megrendezett gazdag tárlat eddig még soha nem volt látható, Magyarországon sem.
A kormányfő rámutatott, hogy a romák Magyarország, sőt Románia és Bulgária csatlakozásával az Európai Unió legnagyobb, legnépesebb kisebbségét alkotják. - A romák egy Európától távoli világ sajátos kultúráját, ízét hozták el, integrálódva az egyes nemzetekbe, de mindvégig megtartva kultúrájuk, életmódjuk, nyelvük sajátosságait is - mondta.
- Köszönjük, hogy éppen itt, a világ egyik legősibb kultúrájú nemzetének fővárosában mutathatjuk meg, hogy milyen gazdag is, és mennyire megismerésre vágyó ez a kultúra - hangsúlyozta a vasárnap négynapos látogatásra Kínába érkezett Gyurcsány Ferenc.
A miniszterelnök felhívta a figyelmet, hogy a képeken egyszerű emberi történetek láthatók, a reménytelenség, a szeretet, a bánat, a kitörés, az önmegvalósítás vágya. Az érzelmek nem nagyon különböznek attól, amelyet akár a kínai kultúrában, akár a tradicionális magyar kultúrában látunk. A kifejezésmód persze sajátos. Az érzelmek erősek: hol a lemondásé, hol pedig a kitörés vágyáé - fogalmazott Gyurcsány.
A kormányfő reményét fejezte ki, hogy a kiállítás látogatóinak "megnyílik majd valami a lelkükben, és velünk együtt - amilyen nyitottsággal fordulunk roma honfitársaink felé - ugyanúgy ők is közös kultúránk egy megőrzendő és gyarapítandó darabjának fogják majd látni".