Művészeti szakszervezetek kongresszusa

Kultpol

(MTI) - Véleménye szerint mindenképpen meg kell vizsgálni azt, hogy a színházi törvénnyel együtt vagy külön érdemes szabályozni a művészet más területeinek jogállását, az itt dolgozók különleges foglalkoztatási és munkakörülményeit.
Arató Gergely elmondta, hogy a színházi törvénnyel kapcsolatos elképzelés lényege ugyanaz, mint az egyéb művészeti területeken: a nemzeti intézmények köre, a hozzájuk tartozó finanszírozási és egyéb garanciák tisztázása, és azok a speciális, munkaviszonyra, foglalkoztatásra, jogállásra vonatkozó szabályok, amelyek a terület különlegessége miatt szükségesek - fűzte hozzá.
A színházakat érintő jogszabály megszületésére "nem merek konkrét időpontot mondani, akkor fogjuk a törvényt beterjeszteni, ha jó törvényt tudunk csinálni" - mondta az államtitkár.
Az államtitkár a szakmai nyugdíjjal kapcsolatban elmondta: lényegét tekintve a mai formájában szeretnék megőrizni, a nyugdíj melletti munkavállalás megfelelő feltételeinek kialakításával.
Beszámolt arról is, hogy a szerzői és szomszédos jogokkal kapcsolatos uniós irányelv már készül. A kormányzati álláspont kialakításában a tárca azt a véleményt képviseli, amelyet a szakszervezet is megfogalmaz: a művészeti tevékenység érdekei nem rendelhetők az üzleti szféra érdekei alá.
Arató Gergely a kongresszuson említést tett arról is, hogy a kulturális sokszínűségről szóló UNESCO-egyezmény még ebben az évben az Országgyűlés elé kerülhet, és érvényes egyezménnyé válhat Magyarországon is.
Az államtitkár beszédében hangsúlyozta azt is: fontos, hogy a helyi szinten való érdekérvényesítés eszközei javuljanak. Ebben a feladatban a minisztérium a művészek, a szakszervezet oldalán áll.