Navracsics Tibor: a humor közösségképző tényező

Kultpol


nagyvazsony_muveszetekvolgye2010_navracsicstibor_d__nl20100724004.jpg
Navracsics Tibor

(MTI) - Közhely azt mondani, hogy a humor komoly dolog, ám valóban így van, s miközben nevetünk, közösséggé is formálódunk - tette hozzá.  Ahhoz pedig, hogy közösség legyünk, fontos, hogy humorunk is legyen - vélekedett Navracsics Tibor, rámutatva: "mi, akik együtt nevetünk, egy közösség vagyunk, s a nevetés közösségi élményünkké válik".

 
A miniszterelnök-helyettes a megnyitó ünnepség mintegy 200 résztvevője előtt arra utalt szavaival, hogy a Művészetek Völgye kiemelt programja Nagyvázsonyban a Duma Színház tagjainak egyhetes szereplése, illetőleg a Showder Klub sztárjainak minden esti fellépése.
 
A Művészetek Völgye és azon belül Nagyvázsonyban a Duma Színház fellépése nagyon fontos funkciót teljesít; eljuttat bennünket a közösségiséghez, a közösség összefogásához - hangsúlyozta a kormánypárti politikus. Emlékeztetett arra, hogy minden évben pénzhiánnyal küzd ugyan a rendezvénysorozat, de összefogással mégiscsak sikerül megtartani a rendezvényeket.
 
S ha egy közösség meg akarja mutatni, hogy milyen kincsei, értékei vannak, akkor az azt jelenti, hogy az a közösség büszke magára - fogalmazott Navracsics Tibor, megjegyezve: ha egy közösség büszke magára, akkor azt nem lehet megsemmisíteni. Mint mondta: "ha egy falu, térség, tájegység és nemzet büszke magára, s ha hisz abban, hogy szép és jó dolgai vannak, és hisz abban, hogy okos és nemes hagyományai vannak, akkor azt a nemzetet, térséget, falut és közösséget már nem lehet elpusztítani". Gondoljunk csak bele a történelembe, hogy hány nemzet, tájegység, falu és közösség pusztult el - akár napjainkban is -, s a közösségek elveszése valahol ott kezdődött, hogy egy idő után elveszítették a saját önazonosság-tudatukat, az identitásukat, a közösségi létüket - mondta a miniszterelnök-helyettes.
 
Navracsics Tibor végül azt kívánta, hogy a Művészetek Völgye rendezvényei is olyan emlékek legyenek majd, amelyek közösséget képeznek; erősítik a közösséget az itt lakók számára, de közösséget jelentenek azoknak is, akik az ország más vidékeiről érkeztek ide.
 
A miniszterelnök-helyettes ezt követően átadta a helyi civil szervezetek által alapított Nagyvázsony Jó Hírnevéért díjat Tál Zoltánné nyugdíjas pedagógusnak és Csebi Pogány Péternek, a helyi német kisebbségi önkormányzat elnökének.
 
Szombaton nyitották meg a régi iskolában a Horváth Balázs-emlékszobát. Az Antall-kormány egykori belügyminiszterének ugyanis kedvelt települése volt Nagyvázsony, s haláláig országgyűlési képviselője is volt az itteni lakosoknak.