Nemzetközi konferencia kezdődött a roma holokausztról

Kultpol

(MTI) - Az oktatási tárca és az Európa Tanács által közösen szervezett nemzetközi tanácskozás célja, hogy a holokauszt oktatásában fontos szerepet betöltő pedagógiai szakértők, gyakorló pedagógusok és mindazok, akik segíthetik a roma holokauszt "megfelelő megjelenítését", találkozhassanak és megoszthassák tudásukat. A tanácskozáson 20 külföldi és 23 magyar pedagógus vesz részt.

 
A roma holokauszt megfelelő iskolai feldolgozása hozzájárulhat a romákkal szembeni előítéletek csökkentéséhez - hangsúlyozta Arató Gergely. Hozzátette, tisztában vannak azzal, 40-50 pedagógus továbbképzésétől önmagában még nem változik semmi, de néhány jól felkészült szakember elindítója lehet a gondolkodásmód megváltozásának, hogy a magyarországi romákat ért tragédia "ne csak egy lábjegyzet legyen" a történelemoktatásban.
 

GORDON_RomaHolokausztKonferencia_20080801_1_AratoGergely_crop.jpg
Arató Gergely

Arató Gergely szerint nagyon fontos, hogy a roma holokauszttal összefüggésben megértsék a gyerekek, mi a különbség a kockázatot vállalók bátorsága és a gyáva félrefordulás között. Az államtitkár kijelentette: a magyar kormány egyértelműen kiáll minden polgárának jogai mellett, és mindent elkövet azért, hogy a tolerancia, a békés együttműködés és együttélés, a megértés jellemezze ezt az országot.

 
Szita Szabolcs, a Holokauszt Emlékközpont vezető történésze a téma oktatását segítő honlapot bemutatva kiemelte: tíz éve indult el az akkreditált tanártovábbképzés e területen, s azon több mint 300 tanár vett részt eddig. Szita hangsúlyozta, hogy Magyarországon még sok helytörténeti kutatásra van szükség. Be kell mutatni a történelmi együttélést, ugyanakkor nemcsak történelmi, hanem erkölcsi kérdés is, hogy mennyire voltak az emberek toleránsak vagy kirekesztők egy adott korban. Egyaránt fontos a történtekben szerepet játszó felelősök megnevezése és az emlékezés - mutatott rá a történész.
 

A segédanyag a www.hdke.hu portálon érhető el.

 
A roma holokausztról augusztus 2-án emlékeznek meg világszerte, Magyarországon 1994 óta emlékeznek meg a második világháborúban odaveszett roma származású áldozatokról.