(MTI) A Goethe Intézet 1955 óta tüntet ki olyan személyiségeket, akik kiemelkedő érdemeket szereztek a német nyelv terjesztésében és a nemzetközi kulturális cserében, és akiknek munkássága tükrözi az intézet szellemiségét. A díjat augusztus 28-án, Johann Wolfgang von Goethe születésnapján adják át Weimarban, a nagy német író és költő városában.
Idén olyan társadalmak képviselőire esett a választás, amelyeket mélyen megérintettek a nagy átalakulások és a nemzetállami szövedékek felbomlása ? olvasható a zsűri indoklásában. A méltatás szerint a három díjazott "kapcsolatba került háborúval, elnyomással, üldözéssel és elűzéssel, kulturális tevékenységükben a nemzeti traumák nyílt feldolgozásáért szállnak síkra. Szóvá teszik a jelenlegi társadalmi nehézségeket, civil kurázsit tanúsítanak és hisznek a szó hatalmában".
A Szabad Európa/Szabadság Rádió almati tudósítása szerint a kazah díjazott valószínűleg nem utazhat majd az augusztus 28-i díjátadóra Weimarba, mert tekintélyelvű berendezkedésű hazájában utazási tilalommal sújtották ellenzéki tevékenységéért. Atabajev azzal vonta magára a hatóságok haragját, hogy részt vett a nyugat-kazahsztáni olajbányászok tavaly decemberi megmozdulásában, amelyben tíz ember vesztette életét; a hatalom azzal vádolja az írót, hogy ő tüzelte fel a tömeget.
A Goethe-medál magyar díjazottjai között szerepel Heller Ágnes filozófus (2010), Tandori Dezső író, műfordító (2007), Kertész Imre Nobel-díjas író (2004), Konrád György filozófus (2000), Szabó István filmrendező (1994), Ligeti György zeneszerző (1990).