(MTI) - Baranya megye székhelyén, Pécsett, Európa egyik idei kulturális fővárosában péntek este Hiller István oktatási és kulturális miniszter állami kitüntetéseket ad át, majd a Pannon Filharmonikusok előadásában Beethoven Hármasversenye hangzik el mások mellett a Liszt-díjas Kelemen Barnabás hegedűművész, a Kossuth-díjas Jandó Jenő zongoraművész, Várdai István csellóművész és Peskó Zoltán, az együttes zeneigazgatója és vezető karmestere közreműködésével.
Szombat este a pécsi Dominikánus Házban a kultúráról verses-zenés beszélgetés veszi kezdetét Bertók Lászlóval és a költő vendégeivel: Sólyom Katalin Jászai-díjas színművésszel, Czéh Dániellel, a Janus Egyetemi Színház tagjával, valamint a Szélkiáltó együttessel.
Komlón csütörtökön a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetség közgyűlésével veszi kezdetét a magyar kultúra idei napjához kapcsolódó eseménysorozat. A helyi Közösségek Házában 17 órakor nyílik a Mohácsi Junior Art Alapítvány és a Cigány Kulturális és Közművelődési Egyesület Cigány Képzőművészeti Stúdió közös kiállítása. Este a komlói színházban adják át a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetség idei Nívódíjait.
Szigetváron pénteken a helyi zeneiskolában Paizs József polgármester átadja az idei városi Címerplakettet. A mohácsi Ifjúsági Centrum aulájában pénteken délután aki kedvet érez rá, felolvashatja kedvenc magyar irodalmi műveit, népdalokat vagy más magyar zeneszerzők műveit énekelheti, de lehetőség lesz a magyar néptáncok és hagyományos magyar népviseletek bemutatására is. A pécsváradi művelődési központban péntek délután könyvbemutatóval tisztelegnek a Magyar kultúra napja előtt.
Békés megyében koncertekkel, kiállításokkal és irodalmi estekkel ünneplik a Magyar kultúra napját. Az ünnep alkalmából több önkormányzat is elismeréséket nyújt át, egyebek mellett Békésen és Orosházán.
Békéscsabán például több mint 20 rendezvényt számlál az idei program, és gyakorlatilag az összes művelődési intézmény várja az érdeklődőket. A Munkácsy Múzeumban például újjáalakul a több mint 100 éve megszűnt Békésvármegyei Régészei és Művelődéstörténeti Társulat, a Munkácsy Emlékházban pedig Lonovics László festőművész kalauzolja a műterem látogatóit. Pénteken még egy "verskommandó" is járni fogja a várost, ugyanis a Jókai Színház szakközépiskolájának diákjai és a Csabai Színistúdió növendékei szavalni fognak a város különböző pontjain.
Gyulán megnyílik a megyei levéltárban új, állandó kiállításként a vármegyei emlékszoba. A tavaly várossá avatott Medgyesegyházán a Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című musicalt láthatják a mezőtúri DA CAPO Színjátszó Műhely előadásában.
Fejér megyében, Székesfehérváron Kölcsey Ferenc országgyűlési beszédeinek felhasználásával szerkesztett műsorral tisztelegnek a Magyar kultúra napja előtt pénteken este a Vörösmarty Színházban a teátrum művészei. A Bakonyi István, a helyi Vörösmarty Társaság elnöke által összeállított műsorban Kozáry Ferenc, Mihályfi Balázs, Tűzkő Sándor és Vasvári Csaba lép színpadra. A műsor második részében Erkel Ferenc Bánk bán és Hunyadi László című operájából hangzanak el részletek az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és énekes szólisták közreműködésével, Drahos Béla Liszt-díjas karnagy vezényletével.
Sebestyén Márta
A hagyományoknak megfelelően ez alkalomból köszöntik és kitüntetik a város kulturális életében kiemelkedő munkát végzőket. Az elismeréseket Warvasovszky Tihamér polgármester adja át. A székesfehérvári Öreghegyi Közösségi Házban csütörtök este Sebestyén Márta és Andrejszki Judit ad koncertet, majd Szegedi Csaba festőművész munkáiból nyitnak kiállítást.
A Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat - a Bartók Béla Megyei Művelődési Központtal közösen - pénteken, Győrben emlékezik meg a Magyar kultúra napjáról; e rendezvényen adják át a Győr-Moson-Sopron Megye Szolgálatáért Díj Kulturális Tagozatának elismeréseit. Sopronban Kölcsey Ferenc szobrának megkoszorúzásával, Győrben a városi hangversenyközpontban, a Richter-teremben rendezett ünnepséggel emlékeznek meg a jeles napról.
A kultúra mecénása díjat pénteken adják át első ízben Győrben. A díjat tavaly alapította Wendler Attila Győrött élő operaénekes, a Magyar Állami Operaház vezető tenoristája és Szinetár Miklós Kossuth-díjas rendező. A díjazott személyét az ünnepségen hozzák nyilvánosságra, az elismerést olyan magánszemély kapja, aki a jelenlegi gazdasági helyzetben is felkarolja a magyar kultúrát. A díjazottnak a kultúra mecénása címmel járó kisplasztikát, Hefter László üvegművész alkotását adják át az ünnepségen.
Fonyódon szerdán négy textilművész alkotásaiból nyílik kiállítás a múzeumban Kárpitok a Himnuszról címmel. Barcson csütörtökön, Balatonbogláron pénteken városi ünnepséget tartanak. Ebből az alkalomból a Dráva-menti városban a kiemelkedő kulturális tevékenység elismeréseként kitüntetéseket adnak át, majd a Bárdos Lajos Vegyeskar és a Vikár Béla Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanárai adnak ünnepi műsort, a Balaton-parti településen pedig ünnepi testületi ülést tartanak, majd azt követően a város művészeti csoportjai adnak ízelítőt a magyar kultúra kincseiből.
Balatonlellén csütörtökön a könyvtárban Balassi Bálint és kora címmel Szabó András előadóművész irodalmi estjével, míg másnap Balatonföldváron a Kis mesemondók regionális találkozójával köszöntik a magyar kultúra napját.
Kaposváron ugyancsak pénteken a Megyei és Városi Könyvtárban rendezett ünnepségen Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgatója tart előadást, majd a Custos Consort régizenei együttes szórakoztatja a résztvevőket.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megye városaiban kulturális kerekasztal-beszélgetéssel, koncertekkel, kiállítással és művészeti előadásokkal ünneplik idén a Magyar kultúra napját.
Nyíregyházán csütörtökön emlékeznek Kölcsey Ferenc Himnuszának megszületéséről. Délután két órától kezdődik a művelődési központban az a kulturális kerekasztal-beszélgetés, ahol kultúraközvetítők, civil szervezetek vezetői és képviselői cserélhetik ki tapasztalataikat. Öt órától Diploma előtt címmel a Magyar Képzőművészeti Egyetem diplomamunkáiból nyílik kiállítás a Városi Galériában. A kultúra ünnepe este hattól folytatódik a központ hangversenytermében, ahol versösszeállításokkal Hegedűs D. Géza lép fel, majd a Vikár Sándor Zeneiskola tanárainak koncertjét hallhatják az érdeklődők. Az ünnepségen adják át a Katona Béla-díjat is.
Mátészalkán pénteken délelőtt a Kölcsey-emlékmű koszorúzásával veszi kezdetét a városi rendezvénysorozat, melyen Erdő Péter bíboros, prímás, az esztergom-budapesti érsek mond köszöntőt. A helyi művelődési központban ezután a Szalkai László-terem névadó ünnepségét tartják meg, majd a mátészalkai művészek, művészeti együttesek gálaelőadása következik.
A kisvárdai Művészetek házában a Csongor és Tünde című színdarabot adja elő a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház társulata, majd a Cipófűző zenekar koncertjét, valamint a budapesti Eleven Csoport textilművészeti kiállítását tekintheti meg a közönség.
Nyírbátorban csütörtökön este hat órától lesz látható az Írás a palackban című produkció a Talán Teátrum előadásában. Az énekes-táncos mozaikban magyar szerzők, előadók verseit és dalait adják elő a művészek.
A veszprémi Pannon Várszínház vasárnap tiszteleg a Magyar kultúra napja előtt; a teátrumban 17 órakor A mi Sütő Andrásunk címmel Götz Anna és Rubold Ödön színművészek műsorát láthatják az érdeklődők, ezt követően pedig a Kovács Norbert koreográfus és barátai által összeállított táncszínházi produkciót nézhetik meg.
Különlegességnek ígérkezik a Várpalotán megrendezendő első Magyar Rocklegendák Vándorkiállítás, amelyet pénteken 15 órakor nyitnak meg. A kiállításon látható lesz például a legendás Radics Béla Gibson gitárjának másolata, sok korabeli fotó, újságcikk, rocktörténeti könyv és a hazai hírneves zenészek relikviái is színesítik a kiállítást. A '60-as évektől napjainkig tartó korszakról dokumentum- és játékfilmek is láthatók lesznek.
Veszprémben, a Laczkó Dezső Múzeumban Sokszínű magyarság (Öltöztetős ábrázolások és szakrális textilek a Palócföldről) címmel rendeznek kiállítást a magyar kultúra napja alkalmából. Ugyancsak a múzeumban tartják pénteken 15 órakor Dienes Attila szobrászművész albumának bemutatóját is.
Balatonfüreden pénteken délben megkoszorúzzák Kölcsey Ferenc szobrát, majd 18 órától az Anna Grand Hotel dísztermében ünnepi gálaműsort rendeznek Üzenet haza címmel. Az ünnepségen adják át hagyományosan a Balatonfüred kultúrájáért kitüntetést is.
A nagykanizsai közművelődési és közgyűjteményi intézmények együtt készülnek az ünnepre. A programok a Kodály Zoltán Művelődési Házban népi kismesterségek bemutatójával, népdaltanulással már szerdán délelőtt elkezdődtek. Csütörtökön diák irodalmi műsorral folytatódik a program. A városi könyvtárban a Thury György Múzeum anyagából nyílik kiállítás, majd a Nagykanizsa zenei múltját felidéző virtuális mini hangverseny keretében bemutatják Kocsis KatalinNagykanizsa 100 zenei emlékhelye című kötetét. A Hevesi Sándor Művelődési Központban Gulyásné Raksányi Olga gyűjteményéből nyílik kiállítás Kölcsey-emléktúra képeslapokon címmel.
A kultúra napján a Honvéd Kaszinó lesz az est házigazdája; a népzenei előadások, versmondók, énekegyüttesek műsora előtt Popellár Jenő fafaragó emlékére nyílik kiállítás.
A keszthelyi és a zalaegerszegi programok csütörtökön kezdődnek el. A keszthelyi városi könyvtárnak Kóka Rozália énekes és mesemondó lesz a vendége; délelőtt a Mesemondó gyerekek könyve címmel megjelent kötetét mutatja be az ifjabb korosztálynak, késő délután pedig Édes hazám, mit vétettem címmel a felnőtteknek tart irodalmi estet.
Zalaegerszegen a Magyar Képzőművészeti Egyetem Grafikai Archívumából nyílik kiállítás a Keresztury Dezső ÁMK-ban. Pénteken a Dalriada együttes mutatja be az Arany János balladáit feldolgozó lemezét, amely Cserpes Attila igazgatóhelyettes szerint azért is különleges élményt jelent, mert a színpadon egyszerre lesz majd látható egy metál- és egy népi zenekar. Vasárnap délután a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes a Mátyás király ajándéka című táncjátékot mutatja be.
A kultúra területén végzett kiemelkedő munkáért járó díjakat pénteken a gálaműsorokon adják át. Zalaegerszegen, a Hevesi Sándor Színházban a Kultúra Mecénása Díjat Petánovics Károly veheti át, aki belvárosi kávéházában számos alkalommal adott otthont a zalai művészek kiállításának. Keszthelyen a kulturális téren nyújtott kimagasló eredményeket Pro Cultura Keszthely díjjal ismerik el, amelyet idén a Festetics György Zeneiskola nyert el.
A magyar himnusz 187. születésnapja alkalmából a muravidéki Lendván is ünnepségeket rendeznek. Pénteken este nyílik meg Zsáki István topolyai (vajdasági) festőművész tárlata a Lendvai Színház- és Hangversenyterem előcsarnokában. A szombat esti ünnepségen kiemelkedő munkásságáért muravidéki magyar kulturális különdíjat adnak át Török Károlynénak, a Zala Megyei Közművelődési Intézmény munkatársának. A díjátadót követően az Anyád nyelvét bízták rád a századok című közös délvidéki műsort tekinthetik meg a résztvevők.
Kecskeméten a Katona József Színház művészeinek kedvenc verseit nyomtatják ki egy-egy lapra és a főtéren osztogatják, a Kecskeméti Ifjúsági Otthon és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság helyi csoportja pedig felolvasóversenyt rendez, ahol Kölcsey Ferenc, Kazinczy Ferenc és kortársaik naplóiból és levelezéséből egy szabadon választott részletet olvasnak fel a versenyre nevező diákok.
Kiskőrösön csütörtökön este ünnepi hangversenyt rendeznek magyar szerzők műveiből, pénteken Juhász Judit, a Magyar Katolikus Rádió vezérigazgató-helyettese nyitja meg a Hullámzó vizeken kereszt című kiállítást.
Baján a népi vonulatot képviselő művészek tisztelegnek a magyar kultúra előtt: a színházterem ezen a napon egy egész napos programkínálattal áll minden érdeklődő részére. Délelőtt filmvetítések, vetélkedő, kiállítás, valamint egyéb kísérő rendezvények teszik változatossá a nap eseményeit.
Kerekegyházán a Települési értékek határok nélkül című vándorkiállítást nyitja meg Kelemen Márk polgármester. A kiállításon a helyi és térségi települések hagyományőrző és művészeti csoportjainak munkáit tekinthetik meg az érdeklődők.
Hajdú-Bihar megyében a Magyar kultúra napja programjai közül kiemelkedik Berettyóújfalu és Nagyvárad hagyományos közös programsorozata.
Ghymes
A január 18-án Nagyváradon tartott megnyitóval és azt követően könyvbemutatóval indított programsorozat egy héttel később Berettyóújfaluban ér véget. A konferenciákat, előadásokat és kiállításokat magában foglaló eseménysorozat részét képezi többek között csütörtökön Berettyóújfaluban a Ghymes zenekar koncertje, valamint pénteken Nagyváradon Aczél EndreAmit megírhatok című kötetének bemutatása. A könyvbemutatót követő gálaműsor után a Magyar Kultúráért Díjakat adja át Bíró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere és Kiss Sándor, az RMDSZ Bihar megyei elnöke.
Vas megyében hagyományosan a Magyar kultúra napjához kötődően rendezik meg a Magyar Énekmondók Találkozóját, amelynek gálaműsorát csütörtökön este hat órától tartják Szombathelyen a Megyei Művelődési Központ színháztermében. Az énekmondók, akik már tizenkettedik alkalommal adnak egymásnak találkozót a vasi megyeszékhelyen, a kialakult hagyományokat követve ezúttal is ellátogatnak majd vidéki iskolákba és művelődési házakba, ahol természetesen fellépnek dalaikkal - mondta el Joós Tamás főszervező.
A Magyar kultúra napján Vas megye több városában tartanak megemlékezéseket. Szentgotthárdon a polgármesteri hivatalban ünnepi műsor keretében adják át a Szentgotthárd Közművelődéséért díjat, míg Kőszegen a Jurisics-várban gyűlnek össze a magyar kultúra megünneplésére.
Celldömölkön és Szombathelyen pénteken rendeznek megemlékezést, a vasi megyeszékhelyen a Bartók-teremben ünnepi koncert előzi meg a díjátadó gálát.
Szombaton szintén a vasi megyeszékhelyen az MMIK-ban tartanak megemlékezést, melyen átadják a Közösségi Kultúráért kitüntetéseket.