(MTI) - Mint azt Moldoványi Géza, a Széchenyi Polgári Kör elnöke elmondta, mintegy 3000 aláírás gyűlt össze néhány napon belül. A tervezet alaposan felborzolta a kedélyeket a Lajta-parti városban. A civil szervezetek nyílt levélben tiltakoznak, mert megengedhetetlennek tartják, hogy a jórészt a város polgárainak adományai révén gyarapodó, majdnem 130 éves közgyűjtemény szakszerű feldolgozását és bemutatását egy tollvonással megszüntessék.
Nagy István polgármester közölte: amennyiben ez a tervezet megvalósulna, azzal szakmailag padlóra küldenék a múzeumot. Ez számukra elfogadhatatlan - hangsúlyozta a politikus. Szerinte megoldást jelentene, ha a múzeum fenntartását átvenné a Mosonmagyaróvári Többcélú Kistérségi Társulás. Ez azért is célszerű lenne, mivel a kistérség területe megegyezik az egykori Moson vármegyének a mai Magyarországon található részével, s a vármegyei gyűjtemény a múzeum legértékesebb kollekcióinak egyike. Kétséges azonban, hogy ez az anyag ott maradhatna, ha a múzeumi cégtáblán a városi önkormányzat szerepelne fenntartóként - indokolta a kistérségi közös javaslatot.
A tulajdonosváltást Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás minisztertől levélben kérelmezte a mosonmagyaróvári polgármester a hét végén a kistérségi társulás felhatalmazása nyomán. Kérte továbbá azt is, hogy amennyiben kistérségi fenntartású lesz a közgyűjtemény, akkor a társulás megkaphassa a fejkvótának a mosonmagyaróvári múzeumra eső részét.
Mindeközben a megyei önkormányzat tervezi, hogy február 18-i ülésének napirendjére tűzi a múzeum-ügyet. Szakács Imre közgyűlési elnök elmondta, hogy a megyében nem szándékoznak bezárni múzeumot, de a nyitva tartások változni fognak. A támogatást szűkítik, mert jelentősek a megszorítások, egyre kevesebb a pénz. Az elmúlt hat évben 2 milliárd forintot vontak el a megyétől - jegyezte meg az elnök.