A Párizsi Magyar Intézet őszi programjai

Kultpol

Ennek keretében október 19-ig látogatható a PMI három szeptemberi kiállítása. A nagyteremben ?Hóka néni ? Hét festmény? címmel Valentin Lustig, erdélyi magyar zsidó származású, Zürichben élő művész Hyeronimus Bosch szürrealisztikus világát idéző képsorozatát láthatják első alkalommal a párizsi művészetkedvelők, melyet a budapestiek 2004 tavaszán már megtekinthettek a Dorottya Galériában.

Az intézet kistermében ?Kövek? címmel nyílik tárlat a fiatal Kohán Ferenc képeiből, melyeket a fertőrákosi kőfejtő, valamint a carnaci menhirek robosztus kőtömbjei ihlettek. Az első emeleti kiállító-teremben Bálint Zsombor kerámiáit állítják ki. A kiállítások október 18-ig tartanak nyitva.

Úgyszintén a rendezvénysorozat eseményeként október 1-jén a magyarországi francia kétnyelvű gimnáziumok diákszínjátszóinak közös társulata, a l?Alliance des Parapluies Yazid Lakhouache rendezésében a ?Mariage impatient? című előadásával lép fel a magyar intézetben.

Ugyancsak a Külföldi Kultúrák Hetén, s egyben a 3. párizsi Fehér Éjszaka, azaz a Nuit Blanche hivatalos programjának keretében, október 2-án Liszt for ever címmel három neves magyar zongoraművész, Krausz Adrienne, Mocsári Károly és Oravecz György különleges hangversenyt ad. Az este 20, 21 illetve 22 órakor kezdődő koncerteken a három művész Liszt- és más európai zeneszerzők műveinek átiratait játssza, s az estre némi meglepetést is tartogat a közönségnek.

Október 6-án a Bánffy Miklós Erdély-trilógiájának második darabját, az És híjjával találtattál című, a Phébus kiadó gondozásában nemrégiben franciául is megjelent kötetet mutatja be a fordító, Jean-Luc Moreau. Az esten jelen lesz az író Marokkóban élő lánya, Katalin Jelen-Bánffy is.

Október 11-én a híres francia írónő születésének bicentenáriuma alkalmából nemzetközi George Sand-konferenciát tartanak az intézetben többek között Béatrice Didier, Damien Zanone, Madácsy Piroska, Saly Noémi és Kovács Ilona részvételével.

Október 15-én az Arth?mes Egyesület rendezésében Daniel Propper zongorahangversenyét hallhatja a közönség.

Október 22-én az 1956-os forradalom kitörésének évfordulójára emlékeznek a Párizsi Magyar Intézetben. Ebből az alkalomból 19 órakor a magyar származású Rapaich Richárd 2004-ben készült grafikai munkából ?Pesti ablakok, 1956? címmel nyílik kiállítás. Az ezt követő megemlékezés erre az alkalomra összeállított irodalmi műsor Csikos Sándor, a debreceni Csokonai Színház színművésze előadásában, mely előtt Nagy Gáspár költő mond bevezetőt.

Október 26-án nyílnak a Párizsi Magyar Intézet novemberi tárlatai, melyek közül a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből válogatott André Kertész-fotók a kétévente megrendezett, nagyszabású Párizsi Fotóhónap hivatalos programjában is szerepelnek: a híres fotóművész szülőhazájában készült, részben publikálatlan képekei kerülnek a francia publikum elé ?André Kertész és Magyarország? címmel. A kisteremben Siklósi Szilveszter és Barta Péter Zsolt ?Én, André Kertész, személy szerint? című multimédia installációja érdekes dokumentumokkal és interjúkkal egészíti ki a 110 éve született fotográfus kiállítását, mely november 26-ig tekinthető meg.