Posztumusz Ybl Miklós-díjakat adnak át

Kultpol

 "Sohasem késő mulasztásainkat és az előttünk járók tévedéseit orvosolni. Emléket állítunk az értékek létrehozóinak, megálmodóinak, mert nevüket nem felejthetjük el. Tanújelét szeretnénk adni ezzel a törekvésünkkel annak is, hogy nemzeti építészeti értékeink mennyire fontosak számunkra, és felhívni a figyelmet arra, hogy folyamatosan fáradoznunk kell ezen értékek minél jobb megőrzésén. Az 1953 és 1989-es évek közötti időszak alatt alkotó építészeink között többször akadunk olyan kimagasló képességű alkotóra, aki az alapítás éve óta indokolatlanul nem részesült Ybl Miklós-díjban. Mai pályatársaknak halaszthatatlan kötelessége volt ezeket a méltánytalanságokat orvosolni és ha utólag is, de pótolni az elmaradt elismeréseket" - írja a posztumusz Ybl-díj kezdeményezője, a maga is Ybl-díjas építész  Winkler Barnabás.

 
A Nemzeti Építészeti Tanács a Magyar Építőművészek Szövetségének (MÉSZ) javaslatára az indítvány mellé állt. Winkler Barnabás, Ferkai András és Dévényi Tamás felkérést kapott a MÉSZ elnökségétől, készítsenek előterjesztést, kinek a munkásságát javasolja az építész társadalom posztumusz Ybl Miklós-díjjal elismerni.
 
Április 6-án - Ybl Miklós 196. születésnapján - a következő építészek részesülnek az elismerésben: Medgyaszay István, Hajós Alfréd, Kós Károly, Györgyi Dénes, Borbíró Virgil, Weichinger Károly, Gerlóczy Gedeon, Kiss Tibor, Fischer József, Árkay Bertalan, Kósa Zoltán, Lauber László, Dávid Károly, Benkhard Ágoston, Kiss Ferenc, B. Szűcs Margit, Nagypál Judit.
 
Az ünnep alkalmából a MÉSZ és a HAP Galéria a díjazottak munkásságából kiállítást rendez, amely két hétig az Ötpacsirta utcai Építészek házában tekinthető meg, ahol a Posztumusz Ybl Miklós-díjasok 2010 című könyv is megvásárolható.