Rendelet-tervezet a főépítészek feladatairól

Kultpol

(MTI) - A tervezet az országos főépítész, valamint az állami (regionális) főépítészek feladatait, szükséges szakmai képesítését szabályozza.
    Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter február 15-iki hatállyal országos főépítészt nevezett ki. A feladatkör létrehozásával Magyarország eleget tett az Európai Építészpolitikai Fórum luxemburgi ajánlásának, amely szerint minden tagországnak egyértelműen meg kell határoznia az építészeti minőséggel és az épített környezet színvonalával kapcsolatos állami teendők szakmai felelősét.
    Az országos főépítész legfőbb feladata az építészeti kultúra fejlesztése, ennek keretében rendszeres kapcsolattartás a szakmai, szakmapolitikai szervezetekkel, a felmerülő javaslatok "becsatornázása" az államigazgatási munkába, illetve a kormányzati elképzelések, döntések közvetítése a szakmai közvélemény felé. Feladatai kiterjednek az épített környezet alakítására és védelmére, így a műemlékvédelemre is. Fontos feladata még a településtervezés és az építés harmóniájának megteremtése. Ő vezeti a központi építészeti-műszaki tervtanácsot.
    Az építési törvény szerint az önkormányzatok építésüggyel kapcsolatos feladatainak megoldását önkormányzati főépítészek segítik. Az építésügyért felelős miniszter építésüggyel összefüggő feladatainak területi ellátását 2006. december végéig a területi főépítészi irodák végezték. A főépítészi irodákat 2001-ben a tervezési-statisztikai régiókhoz igazodva szervezték át, egyúttal balatoni területi főépítészt neveztek ki. Ez év január 1-jével megtörtént a területi főépítészek állami főépítészkénti integrálódása a közigazgatási hivatalokba.
    A rendelet-tervezet szerint az állami főépítészek legfontosabb feladatai a területfejlesztési és rendezési tervekkel összefüggő feladatok. Így a rendezési tervek jóváhagyás előtti egyeztetésében történő részvétel, szakmai vélemények kialakítása, eseti eltérések engedélyezése az országos építésügyi szabályoktól, az önkormányzati főépítészekkel történő együttműködés, a területi tervtanácsok vezetése, valamint az önkormányzati főépítészek munkájának összehangolása.
    A főépítészeknek szakirányú egyetemi végzettséggel kell rendelkezniük, emellett az országos főépítésznek 10 év, míg az állami főépítésznek 8 év szakmai gyakorlattal kell rendelkeznie.