Reneszánsz Év: tradíció és innováció

Kultpol

Az újévi fogadalmak pótlására is remek alkalom volt a Néprajzi Múzeumban megtartott nyitóünnepség: a Reneszánsz Évtől mindenesetre remélhetjük a közkincsek, a közkultúra és a közgondolkodás megújhodását, újjászületését. A megnyitón elhangzott: a Reneszánsz Év egyszerre szól tradícióról és innovációról, értékőrzésről és értékteremtésről. A 2009. január 22-ig tartó eseménysorozat elindításakor Hiller István kulturális miniszter bejelentette, hogy még a tavaszi üléssszakon a Parlament elé kerül a törvény, mely arról rendelkezik, hogy az állami beruházások költségvetésének egy százalékát műalkotások készítésére kell fordítani. A kortárs képző- és iparművészeti alkotásokat azután a beruházás helyszínén, vagy annak közelében helyeznék el. Az is elhangzott: 100 millió forint összértékű köztéri szobor-pályázatot ír ki a minisztérium egy hónapon belül. Ugyanekkora összeget fordítanak Vitéz János egykori dolgozószobájának, a studiolónak és Fadrusz János Kolozsvárott található Mátyás király-lovasszobrának renoválására.
A szakminiszter szólt arról, hogy az egyházi közgyűjtemények költségvetését kiegészítik a Reneszánsz Év költségvetéséből.
 

Ötszázötven évvel ezelőtt január 24-én lépett trónra Mátyás király - emlékeztetett az oktatási és kulturális miniszter, hozzáfűzve, hogy a Reneszánsz Év őt köszönti, de nemcsak róla szól. A mai naptól egy éven át határon túl és határon innen kiállításokkal és konferenciákkal idézik meg a reneszánsz világát.

A megnyitó után Hiller István útjára bocsátotta a Nagy Reneszánsz Könyvet, amely országos körútra indul, s művészek, gondolkodók, a kulturális és tudományos élet szereplői írhatják bele gondolataikat a reneszánszról.
A Reneszánsz Év - 2008 ünnepélyes megnyitója keretében Dr. Hiller István átadta a Kultúra Támogatója és a Kultúra Pártfogója díjakat is. A Kultúra Támogatója díjat olyan szervezetnek ítéli oda a minisztérium, amely sokat tett és áldozott a kultúráért. A Kultúra Pártfogója díjra különböző társadalmi szervezetek terjeszthetnek fel a kultúrát segítő magánszemélyeket. A Kultúra Támogatója díjat idén az E.ON kapta, mely tíz éves hazai fennállása óta nemcsak a magyar kultúra külföldi népszerűsítését támogatja - mint például 2007-ben az "Ungarischer Akzent" Németországi Magyar Évadot - de az olyan elismert hazai eseményeket és intézményeket is segíti, mint a Veszprémi Ünnepi Játékok, a Pécsi Kulturális Napok, a Győri és a Pécsi Balett illetve a Liszt Ferenc Zeneakadémia, ahol a koncertek létrejötte mellett a művészeti oktatást is támogatja. Az E.ON az elmúlt években nyújtott több mint 200 millió forintos hozzájárulásával a magyar kultúra és oktatás egyik meghatározó támogatója.
A Kultúra Pártfogója díjat a Felpécért Alapítvány felterjesztettjeként Kondor László kapja. Kondor László 1999-ben alapította a Felpécért Alapítványt azzal a céllal, hogy a község lakói életminőségének javítását ezzel is segítse, különös tekintettel a kulturális élet fellendítésére, valamint az örökségvédelemre. Az Alapítvány többek között 2003-2004-ben Falumúzeumot, Tájházat hozott létre, elsősorban NKÖM pályázat segítségével, az önrészt ehhez a projekthez Kondor László, mint egyéni vállalkozó biztosította. Nagyban hozzájárult a településen megrendezésre kerülő nemzetközi alkotótáborok létrejöttéhez, s megteremtette az alapot a Felpéci Képzőművészeti Múzeum és Galéria létrehozására.