Repülő dinókkal nyit a Természettudományi Múzeum - Hiller István átadta a múzeum új épületrészeit

Kultpol

Az 1996-ban Kínában talált leletek igazi tudományos világszenzációnak számítanak. Ugyancsak tudományos világszenzációnak tartják a Bakonyban nemrég talált repülőhüllő-leleteket is, melyek szintén a kiállítás részét képezik majd.

A világ paleontológusai több mint száz éve keresik a választ arra a kérdésre: vajon a tollat viselő madarak csoportja honnan is származik. Napjainkban ez a kérdés megoldódni látszik. A tudósok egyetértenek abban, hogy az őst, vagy ősöket az apró termetű, ragadozó dinoszauruszok között kell keresni. Ha ez így van, akkor tollas dinoszauruszoknak is lennie kellett. Ennek az elméletnek a bizonyítékát napjainkban találták meg Kínában, ahol tollas repülőhüllő maradványokat fedeztek fel igazi tudományos világszenzációként. A dinoszauruszok tehát nem haltak ki, hanem madarak alakjában ma is élnek.

Hiller István kulturális miniszter tájékoztatása szerint a péntektől látható kiállítás 124 millió éves leletei arra keresik a választ, hogy a ma élő madarak lehetnek-e a dinoszauruszok leszármazottjai. Reményei szerint a Magyar Természettudományi Múzeum interaktív, látványos tárlatai nemcsak a hagyományos kiállítás-látogatók, hanem minden család érdeklődését felkeltik, így családi programmá válhat a múzeumlátogatás.

A múzeum fogadótérrel, kupolacsarnokkal, egy modern átjáróval és kiállítási csarnokkal bővült. Hiller István elmondta, hogy a múzeum-rekonstrukció első ütemének kivitelezése 1995-ben indult, most a harmadik ütem zárult le, amellyel Európa ötödik legnagyobb múzeuma jött létre. A rekonstrukció célja a főépület udvara alatti, valamint a főépület és a Lovarda közötti rész térszint alatti beépítése volt. Emellett további két szinten gyűjteményi raktárak épültek.

A múzeum fogadóterének kupolájában egy 22 méteres, felfüggesztett bálnacsontváz fogadja a látogatókat, majd a következő kupolacsarnokban Afrika élővilágát bemutató tó, az átjárófolyosó üvegpadlózata alatt a korallzátonyok élővilága látható - mutatta be az új épületrészeket a miniszter.

A harmadik ütem összköltsége 4,7 milliárd forint volt. A tárca irányítója köszönetét fejezte ki a Londoni Természettudományi Múzeum vezetőinek a rekonstrukcióban és az új tárlatok megszervezésében nyújtott együttműködésükért, valamint a kínai Geológiai Múzeumnak, ahonnan 13, Európában még nem járt lelet érkezett a"Tollas dinoszauruszok"című kiállításra.

A múzeum-rekonstrukció utolsó, negyedik ütemének munkálatai várhatóan 2008-ban fejeződnek be, amikorra a teljes épület és környezete megújul.