(MTI) Az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezetének Bali indonéz szigeten ülésező bizottsága 9 olyan elemmel növelte a szellemi örökség listáját, amelyek sürgős megóvást igényelnek. 18 dossziét terjesztettek a testület elé.
Egy UNESCO-szóvivő elmondása szerint a lista eddig 16 súlyosan fenyegetett hagyományt tartalmazott. A bizottság pénteken folytatja munkáját. Rögzítették egyebek között a mongol körkörös légzést, azt a technikát, amely a fafuvolások számára lehetővé teszi a hosszú dalok előadását: ennek alkalmazásakor a zenész orrán lélegzik be és egyidejűleg a száján fújja ki az elraktározott levegőt, s így esetenként akár 25 percig is képes a szünet nélküli játékra.
Ugyancsak felvették a listára a Koredugaw titkos társaságot, azt a mali szertartást, amely a gyerekeket készíti fel az életre; a jimakant, vagyis az északkelet-kínai hocsék elénekelt meséit; a vietnami Phu Tho tartományban ismert xoan dalt; a mauritániai mór emírek és szultánok hőstetteit ünneplő, több tucatnyi versből álló mór eposzt, a tehejdint; az iráni drámai előadásformát, a nakkalit.
Úgyszintén elfogadta a bizottság az iráni, évezredes múltra visszatekintő lendzs hajók kézi építését, illetve navigálási módszerét, amelyben szerepet játszanak a csillagok, egyes különleges formulák, a víz színe, a hullámok magassága. Az indonézek megkapták az "ezer kéz táncának", azaz a sámántáncnak a lajstromba vételét. Brazília a yaokwát, az enawene nawe amazóniai nép rítusát íratta fel, amelynek célja a társadalmi és kozmikus rend fenntartása.
Szombattól az UNESO-bizottság a szellemi kulturális világörökség reprezentatív listájára beadott jelentkezéseket vizsgálja, olyan dossziékat, amelyek nem képviselnek semmiféle sürgős jelleget. Ez a lista ez idő szerint 213 örökséget tartalmaz. Szerepel a jelölt értékek között a magyar táncházmódszer is.
A szellemi világörökség az ősöktől örökölt hagyományokat, kifejezésmódokat ? szóbeli hagyományokat, előadóművészeteket, társadalmi gyakorlatokat, ünnepi rítusokat, eseményeket, régi iparágak tudásanyagát tartalmazza.