Székely Mihály-emlékszoba nyílt Jászberényben

Kultpol

Az operaénekes munkásságát, életét bemutató kiállítás ezentúl szülővárosában, a róla elnevezett Székely Mihály-emlékszobában, az általa használt bútorokkal várja a látogatókat - mondta méltató beszédében a politikus.

A kétszeres Kossuth-díjas művésznek szentelt emlékszobát a jászberényi Városi Könyvtárban rendezték be. A Magyar Nemzeti Múzeum két évre a Jász Múzeumnak adta át a bútorokat azzal a kéréssel, hogy azokat egy külön emlékszobában állítsák ki. A neobarokk stílusú ülőgarnitúrát Székely Mihály budapesti lakásában használta.

Az operaénekes 1901. május 8-án született Jászberényben. Énektanulmányait magánúton végezte László Géza irányításával. A Városi Színházban 1923-ban mutatkozott be Webber A bűvös vadász című darabjában, a Remete szerepében.

Még ugyanebben az esztendőben szerződtette az Operaház, amelynek 1963-ban bekövetkezett haláláig magánénekese, illetve 1946-tól örökös tagja volt. 1946 és 1950 között állandó vendégként fellépett a New York-i Metropolitan Operában és a Glyndebourne-i Ünnepi Játékokon.

Kimagasló sikerrel szerepelt számos európai operaszínpadon: Ausztriában, Angliában, Olaszországban, a Szovjetunióban. Alakításai közül kiemelkednek a Mozart-operák basszusszerepei, valamint Bartók Kékszakállú hercege. Emlékezetére 1964-ben Székely Mihály-emlékérmet alapítottak.