Szeptember elején megalakul a felsőoktatási kerekasztal

Kultpol

(MTI) - A megbeszélésen, majd az ezt követő Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács (FÉT) ülésén részt vett Hiller István szakminiszter mellett Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár, Nagy Zoltán, a HÖOK alelnöke, Molnár Károly, a Magyar Rektori Konferencia elnöke és Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár elmondta: a szakszervezetek öt kérdést fogalmaztak meg a FÉT ülésére. Az első felvetésük a felsőoktatási kerekasztal létrehozása volt. Ezen olyan kérdésekről tárgyalnának, amelyek nem tartoznak a jogszabályok által meghatározott FÉT feladatai közé. A tárca tudja akceptálni az érdekvédőknek azt a kérését, hogy a konkrét jogszabályi formába öntés előtt láthassák a különböző kormányrendeleteket, tervezeteket - közölte Manherz Károly.
Az érdekvédők szorgalmazták, hogy tárgyaljanak a felsőoktatási intézmények számának csökkentéséről is, a szakszervezetek nem támogatják, hogy 72 intézmény működjön Magyarországon, ami egybevág a HÖOK álláspontjával - közölte a szakállamtitkár.
Arra, hogy ez milyen arányú csökkentést jelenthet, közölte: ezt alaposan végig kell gondolni. Az elmúlt időszakban a "mennyiségi fejlesztést" senki nem merte leállítani, s négy éve 62 ezer államilag finanszírozott hallgatót vesznek fel a felsőoktatásba, így egyre nagyobb a nyomás, mert munkanélküli diplomásokat képeznek.
A szakszervezetek hangsúlyozták, hogy egy egyetemi oktató főállásban csak egy intézményben taníthasson, amit a hallgatók is kértek. A törvényben jelenleg két hely szerepel, így Manherz Károly elképzelhetőnek tartotta a jogszabályi változtatást.
Kérésként fogalmazódott meg továbbá, hogy tárgyaljanak az államilag finanszírozott és költségtérítéses képzések közötti átjárhatóságról.
Nagy Zoltán, a HÖOK alelnöke az MTI-nek elmondta: világossá vált, hogy konzultatív testület lenne a kerekasztal, amelyben a munkaadói oldal is megjelenne. Ez számukra mindig fontos, hiszen a munkaerőpiac veszi fel a diplomásokat - mondta.
A tárgyaláson felvetették, hogy a kerekasztal munkájába a közoktatás képviselőjét is vonják be.
A fejlesztési részhozzájárulás kapcsán világossá tették: a HÖOK álláspontja változatlan, vagyis továbbra is folyik az őszi demonstráció előkészítése - mondta Nagy Zoltán.
Kis Papp László, a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének elnöke az MTI-nek úgy nyilatkozott: teljes egyetértés volt azt illetően, hogy jelenleg a legnagyobb problémát a képzési létszám jelenti, s hogy hol van túl- illetve alulképzés. E téren szükséges előrelépés, a munkaadók véleményének kikérése. Azt várják, hogy öt-hat éves perspektívát kapjanak - mondta.
Hozzátette: a fejlesztési részhozzájárulás kapcsán kifejtették, hogy azt minden egyeztetés nélkül foglalta a tárca törvénybe, s további egyeztetéseket szorgalmaztak a szociálisan rászorulók körének megállapításáról.
Arról egyelőre nem esett szó, hogy milyen gyakran ülésezik majd a kerekasztal.