A nemzeti kulturális örökség minisztere kezdeményezésére tárgyalássorozat kezdődött Belső-Erzsébetváros rehabilitációjáról. A partneri kapcsolatok alapján olyan összefogás kör-vonalai rajzolódnak ki a negyed értékeinek megőrzésében, amely a későbbiekben példaértékű lehet hasonló fejlesztések megvalósításában ? jelentette be Benedek András, a NKÖM köz-igazgatási államtitkára, Marinov Péter, az ÓVÁS civil szervezet vezetője és Hunvald György VII. kerületi polgármester közösen tartott sajtótájékoztatóján február 8-án.
A negyed 2004-ben történt ideiglenes műemléki védetté nyilvánításakor a szakmai és civil szervezetek mellett a város lakói is aktívan részt vettek a városrész műemlékvédelméről, felújításának eddigi menetéről, illetve a visszafordíthatatlan folyamatokat elindító bontási munkálatok felfüggesztéséről kialakult vitában.
A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma által kezdeményezett újabb megbeszélé-seken résztvevő Főpolgármesteri Hivatal, Erzsébetvárosi Önkormányzat és az Óvás Egyesület képviselői az elmúlt hetekben áttekintették a negyed kulturális örökségének védelmével ösz-szefüggő eddigi intézkedéseket és szabályozási kereteket. Ezen megbeszélések eredménye-ként született meg a tárgyaló felek együttes javaslata, mely szerint közösen egy olyan rehabi-litációs modellt alakítanak ki, amelyben a kulturális hagyományok és az építészeti szakható-sági feladatok együttes kezelésére tesznek kísérletet, különös tekintettel a belső-erzsébetvárosi negyed fejlesztésére. A modellmunkálatok első eredménye, hogy a Kulturális Örökségvédel-mi Hivatal által felmért és állandó műemléki védelemre javasolt 51 épületről az államigazga-tási egyeztetést követően miniszteri rendeletet adnak ki.
Egyedi műemléki védettséggel érintett ingatlanok az Erzsébetvárosban