(MTI) - Csorba László közölte: az intézmények bizonyos határok között maguk dönthetnek arról, hogy a kormányzat által elrendelt pénzügyi zárolást milyen konkrét intézkedésekkel hajtják végre. "Sokakkal együtt látom úgy, hogy ebben a mai, az életlehetőségeket kegyetlenül korlátozó világban a legfontosabb érték a munkahelyek megmentése, az állások megtartása. Ez ugyanakkor nem csak az emberiesség parancsa: a múzeum jövőjét is akkor szolgáljuk a legjobban, ha igyekszünk megőrizni azokat a munkatársakat, akiknek tudása az intézmény legértékesebb kincse. De hol lehet spórolni, ha nem rakjuk ki a muzeológusokat az utcára? Így alakult ki az a döntés, hogy a nyitva tartást korlátozzuk inkább" - fogalmazott válaszában.
Csorba László hozzátette: a rövidített nyitva tartással csupán a zárolás egy részét tudják fedezni, ezért az MNM még számos további kényszerintézkedésre is rászorul.
A főigazgató beszámolója szerint az idei zárolás névértéken 176 millió forint, de mivel a múzeumnak olyan tevékenységeket is korlátoznia kell, amelyek bevételt termelnének, ebben az esztendőben összesen 216 millió forint elvesztését kell kigazdálkodniuk.
Mint az MNM vezetője hozzátette: az intézmény költségvetésében 2010-ben zárolt összegeket végül nem kapták vissza, így az elmúlt két év elvonásai a múzeum költségvetésének a negyedét teszik ki.
Arra a kérdésre, hogy terveznek-e további takarékossági intézkedéseket, Csorba László közölte: az intézmény már régen túl van azon a határon, hogy "meghúzza a nadrágszíjat". "Ma már az Alapító Okiratban előírt feladataink ellátása van veszélyben, mert a zárolás elvonja a hozzájuk tartozó pénzügyi forrásokat. Ha pedig nem tudjuk ellátni alapfeladatainkat, akkor tragikus fejlemény következik be: megszakad a nemzeti kultúra működtetésének folyamatossága" - hívta fel a figyelmet a főigazgató.