Új civil fórum alakult a magyar kultúráért

Kultpol

Bogányi Gergely  

(MTI) - "Támogatjuk a kultúrateremtő, a kultúraközvetítő egyéni és közösségi tevékenységeket, és célul tűzzük ki a Kárpát-medencében élő magyarság szellemi-kulturális erőterének, szellemi közösségeinek újjáépítését" - szerepel a Nemzeti Kultúráért Egyesület által rögzített célok között.
 

A szervezet által összeállított dokumentum szerint olyan vállalkozásokra és tettekre van szükség, "amelyek elvezetnek a nemzettudat modern újjászületéséhez". Az egyesület alapítói a magyarságot az európai kultúrkörön belül létező kulturális közösségnek tekintik, amely nemzetkarakterében és kultúrájában mélyen, kitéphetetlenül őrzi ősi gyökereit. Mint hangsúlyozzák, a nemzeti hagyományok és a kulturális örökség ápolását éppúgy támogatják, mint az új, élő kulturális tevékenységek kibontakozását.
    
Az októberi kesztölci alakuló ülés után novemberben a Petőfi Irodalmi Múzeumban a fórum létszáma hetvenre bővült, tájékoztatásuk szerint azóta mintegy hétszáz vezető kulturális szakember tagfelvételét kezdeményezték, több mint négyszázan már csatlakoztak is. A kiépíteni szándékozott szakmai szervezetben 15 tagozat és 75 szekció szerepel.
    
A fórum egyik fő pillére a nemzeti kulturális örökség és a közösségi művelődés, amely a Kárpát-medencei népművészetet éppúgy magába foglalja, mint az egyházi kulturális örökséget vagy az építészetet. A második pillér a kortárs művészeteké, amelyben a filmművészet különböző válfajai, az opera és a színház, az iparművészet is megtalálható, a harmadik pedig a közös kulturális kompetenciák elnevezést kapta, ez foglalkozik a kulturális nemzetstratégiával, a kulturális turizmussal, a fesztiválokkal, a médiumok különböző kérdéseivel.
    
A fórum munkáját Vizy Márton zeneszerző, a fórum egyik alapítója nyitotta meg pénteken a Parlament Felsőházi termében. Felszólalt Bogányi Gergely, az egyesület elnöke is, aki elmondta: szűkebb és tágabb környezetében azt a kettősséget tapasztalja, hogy "készség van a rosszrahajlásra, ugyanakkor igény az értékek megőrzésére és visszaszerzésére". Szerinte utóbbi összefogással és szeretettel érhető el.
    
A pénteki fórumon a kultúra minden szegmenséből neves szakemberek voltak jelen, köztük Mocsári Károly zongoraművész, Héja Domonkos karmester, Hamar Dániel, a Muzsikás együttes vezetője, Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója, Zoboki Gábor építész, Rácz Zoltán, az Amadinda együttes vezetője, Béres Attila, a Budapesti Operettszínház főrendezője, Horváth Zsolt, a Pannon Filharmonikusok igazgatója és Jankovics Marcell, a Nemzeti Kulturális Alap vezetője.