Újabb magyar kiállítás a Vörös téren

Kultpol

Oroszország legnagyobb állami történeti múzeuma a Győzelem napjára időzített eseménysorozat részeként mutatja be a Vörös térre néző kamaratermében azt az egyedülálló anyagot, amely a moszkvai Magyar Kulturális Központ kezdeményezésére, a Magyar Távirati Iroda (MTI) közreműködésével kifejezetten a háború befejezésének 60. évfordulójára készült. Jevgenyij Halgyej, a legendás fotográfus, aki végigfényképezte az egész háborút, számos fotót készített 1945 tavaszán az ostromlott Budapesten is. Most, 2005. elején fia, az ugyancsak fotózással foglakozó Leonyid Halgyej végigjárta ugyanezeket a helyeket, s megpróbálta rekonstruálni az édesapja által készített háborús látképeket ? békeidőben.

Döbbenetes párhuzamok, tragikus képpárok születtek: az 1945-ös Váci utca kövén meggyalázott halott asszonyok vannak, a 2005-ös képen pedig az Anna presszó teraszán gondtalanul kávézó budapestiek láthatók...

A rendhagyó kiállítást Alekszandr Skurko, a múzeum igazgatója nyitotta meg, hangsúlyozva annak jelentőségét, hogy ez az esemény a magyar és orosz szakemberek most újraindult, termékeny együttműködésének eredményeként jött létre. Kontra Ferenc nagykövet hozzátette, hogy az orosz ? magyar kapcsolatok jelenlegi, felfelé ívelő szakaszában nagy hangsúlyt helyezünk a közös történelmi múlt hiteles feldolgozására, mert ez alapozhatja meg a politikai, gazdasági, kulturális viszonyok kölcsönös jellegét. A kiállítás alkalmából emlékkoncerten Murzsa Sándor hegedűművész Bartók I. szonátáját játszotta Jevgenyij Halgyej tiszteletére, aki nemcsak fotográfus volt, hanem kiválóan hegedült is. A 150 fős nézőközönség a koncert után megtekintette mindkét magyar kiállítást.