Újra megnyitják a Hadik Kávéházat

Kultpol

 
A napokban nyit újra a legendás Hadik Kávéház Újbudán, a Bartók Béla úton. A magyar irodalmi élet egyik emblematikus helyszíne, Kosztolányi, Karinthy, Móricz és Tóth Árpád mellett számos neves szerző törzshelye fénykorát követően méteráruként és cipőboltként is működött, míg odaérkezett, hogy újra eredeti pompájában ragyogjon.
 
A Hadik újraélesztése Újbuda újjászületésének egyik első lépése is egyben: Molnár Gyula polgármester kedden délelőtt itt jelentette be a terület kulturális megújítására alakult Társadalmi Érték Testület (TÉT) létrejöttét. A 12 fős grémium célja, hogy a Bartók Béla utat és környékét bekapcsolja a város kulturális vérkeringésébe, egy új kulturális városközpontot teremtsen. Elsőként az üresen álló üzlethelyiségek kulturális célú hasznosítására írnak ki pályázatot, aminek egyik fontos eleme az épületek eredeti formában való helyreállítása. A megújulási folyamat célja emellett a Bartók 32 Galéria fontos kulturális központtá emelése, amely nem éppen szerencsés pozíciójú, elzárt, belső udvari bejárata helyett az utcáról is megközelíthető lenne.
 

hadikkvhaz_megnyito_karinthymarton_vallaipeter_molnargyula_bytsd.jpg
Karinthy Márton, Vallai Péter és Molnár Gyula a megnyitón
 
A tizenkét fős testület feladata, hogy vizuálisan és szakmailag értékelje, minősítse, elhelyezze a beruházásokat - mondta Molnár Gyula. A testület tagjai közt olyan neves közéleti személyiségeket találunk, mint Bodrogi Gyula színművész, a Nemzet Színésze, Szüts Miklós festőművész, Gáti György fotóművész, Horváth Károly, a Bartók 32 Galéria igazgatója, Szegedi Ferenc építész, Újbuda volt polgármestere, Cselovszki Zoltán építészmérnök, az V. kerület főépítésze, vagy Rétvári Bence, Gellérthegy-Szentimreváros-Lágymányos országgyűlési képviselője.
 
A kezdeményezéshez az irodalom területéről a kerülethez ezer szállal kötődő Karinthy-család képviseletében Karinthy Márton író-rendező és Szakonyi Károly író, drámaíró csatlakozott. Karinthy Márton elmondta: bár ő a múltban él, most, hogy a jelenbe beszűrődött a múlt, már a jövőre gondol. Szerinte nagyon fontos lenne, hogy az a szellemi pezsgés, amit Karinthy és társai képviseltek, újraéledhessen a Hadik falai között.
 
Saly Noémi irodalomtörténész úgy véli, nem szabad elkövetni azt a hibát, hogy azt a kávéházat akarjuk visszahozni, amely 1910-ben létezett. Olyat kell kialakítani, amilyenre az embereknek 2009-ben szükségük van - tette hozzá. "A kávéház lélek nélkül nem tud létezni" - mondta. Szerinte a vendéglátóiparban "ma pénzembereket képeznek, nem lelket". Az irodalomtörténész szerint nem csak azt kell újra megtanulnunk, hogy hogyan kell kávéházi vendégnek lenni, hanem az egymással való beszélgetést is. Az újjáélesztők reményei szerint egy új irodalmi és kulturális központ születésének lehetünk tanúi - a Hadik falára festett írók szelleme pedig óvón figyeli a reményteljes eseményeket.