UNESCO-egyezmény a kulturális sokszínűségről

Kultpol

Hamarosan életbe léphet az UNESCO égisze alatt kidolgozott, a kulturális sokszínűségről szóló egyezmény, miután az EU 12 jelenlegi tagállama és Bulgária hétfőn együttesen letétbe helyezte Párizsban a dokumentum ratifikálásáról szóló hivatalos iratokat.
Ezt a közös EU-lépést - amely lehetővé teszi, hogy a sokak szerint korszakalkotó dokumentum 3 hónap múlva hatályossá váljon - kedden Brüsszelben ünnepélyes rendezvénnyel köszöntötték: ezen művészek és a civil társadalom képviselői mellett részt vett José Manuel Barroso, az EU-bizottság elnöke és több tagállam kulturális minisztere. Magyarországot Bogyay Katalin, az oktatási és kulturális tárca szakállamtitkára képviselte, aki az MTI-nek nyilatkozva elmondta: Magyarországon várhatóan a jövő év első negyedévében történhet meg a ratifikálás.
A kulturális sokszínűség megőrzéséről szóló egyezmény kimondja, hogy a kultúra nem hasonlítható a világkereskedelem egyéb áruihoz, a kulturális tevékenységek, értékek és szolgáltatások nem tekinthetőek kizárólagosan kereskedelmi cikkeknek. Ezzel lehetővé teszi a tagországoknak, hogy kulturális örökségük védelmében az általuk szükségesnek ítélt intézkedéseket megtegyék, így például szubvenciókat adjanak saját hazai filmgyártásuknak.
A dokumentumot - amely kimondatlanul is az amerikai "kulturális dömping" elleni védelmet szolgálja, s amelyet épp ezért az Egyesült Államok annak idején nem szavazott meg - 2005 októberében fogadta el az ENSZ oktatási, tudományos és kulturális szervezete, az UNESCO. Ennek a tagállamai úgy rendelkeztek, az egyezmény három hónappal azt követően lép majd hatályba, hogy a ratifikáló országok száma eléri a 30-at. Mivel a múlt hét végén ez a szám 22 volt, a 13 újabb ratifikációs dokumentum letétbe helyezésével ez a feltétel teljesült.
Az UNESCO főigazgatója, Koicsiro Macurra kedden külön is kiemelte, hogy milyen gyorsan összejött a hatályba lépéshez szükséges ratifikációk száma. Egy nyilatkozatban "eddig ismeretlen üteműnek" nevezte ezt a folyamatot, hozzátéve: egyetlen más, a kulturális területre vonatkozó UNESCO-egyezményt sem fogadott el ilyen sok állam ilyen rövid idő alatt.
Bogyay Katalin az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: nagyon fontos, hogy az egyezményt nem csak az EU egyes tagállamai, de maga az Európai Unió mint szervezet is aláírta, illetve részt vett annak megtárgyalásában. Hozzátette: miközben mi magyarok sokat beszélünk a magyar nyelv, a magyar kultúra védelméről, az egyezmény mutatja, hogy ezt a célt, saját kultúrájuk védelmét a nálunk jóval nagyobb országok, például a németek és a franciák is fontosnak tekintik.
Bogyay egyben kiemelte, hogy nagy szükség van a különböző kultúrák közötti párbeszédre és arra, hogy ne csak az amerikai kulturális hatásokra figyeljünk, hanem például az ázsiai kultúrákra is, amelyek hihetetlenül gyorsan fejlődnek.