Uniós forrásból többmilliárd forint könyvtárfejlesztésre

Kultpol


konyvtar1.jpg
Könyvtár az egri főiskolán

(MTI) - A tárcavezető elmondta: öt év alatt 16,67 milliárd forint jut a könyvtári terület fejlesztésére, ezen felül pedig 4,25 milliárd forint a könyvtári állomány digitalizálására fordítható.
    A program kidolgozottsága jó esélyt ad arra, hogy a pályázat útján elérhető húszmilliárd forintot kitevő uniós források teljes összege lehívható legyen - emelte ki, megjegyezve, hogy a "könyvtárügyet" a vidékfejlesztési stratégia egyik központi elemévé kívánja tenni.
    Hiller István hozzátette, hogy a források szakszerű felhasználása érdekében vitát kezdeményez az értelmiségiek és a szakma körében a magyar olvasási és könyvtárhasználati szokások, trendek feltérképezésére. A vita egyik első színhelye a könyvtárosok idei, szegedi vándorgyűlése lehet - jelezte.


070705_150.jpg
Jobbra Skaliczky Judit, az OKM könyvtárfőosztályának vezetője, balra Mender Tiborné, az OIK igazgatója

    A vita alapjául szolgáló statisztikai adatokat ismertetve kiemelte, hogy az olvasás tekintetében 2005-ről 2006-ra a korábbi éveket jelentősen meghaladó bővülés figyelhető meg. Példaként említette, hogy a regisztrált könyvtárlátogatók száma 400 ezer fővel, 2,5 millióra nőtt, a könyvtári szolgáltatások igénybevétele hárommillióval bővült, a könyvtárközi kölcsönzések száma pedig háromszorosára emelkedett.
    "Ez trend" - szögezte le a miniszter, aki úgy vélte, hogy a növekedés nem független a 2005-ben véget ért Nagy Könyv-program hatásától.
    A kulturális modernizáció fő irányairól szóló javaslatok között helyet kapott Portál program célja a digitalizálás, és a könyvtári szolgáltatások internetes elérése, azaz hogy "megkönnyítse és helybe hozza az olvasás élményét" - mutatott rá.

A sajtótájékoztató helyszíne az Országos Idegennyelvű Könyvtár
Fotók: Gordon Eszter 

    "Ami a Pál utcai fiúknak a rongylabda volt, az mai gyerekeknek a klaviatúra" - fogalmazott az internet fontosságára utalva Hiller István.
    A miniszter szólt arról is, hogy a "kiemelkedő korszakot élő kortárs irodalom", valamint az olvasók közötti kapcsolat megteremtése érdekében civil szervezetekkel és a szakmával is tárgyalni kíván. A könyvtárfejlesztés egyik célja ugyanis a kortárs alkotók művei esetében nemcsak a megjelenés támogatása, hanem az is, hogy a kötetek el is jussanak az olvasókhoz.
    A könyvtárak állománybővítését központilag támogató, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése által is ajánlott úgynevezett skandináv modellt "behatóan tanulmányozza" a tárca. A köteles példányhoz hasonló rendszerrel kapcsolatban az értékelés után várhatóan ősszel állnak elő konkrét tervezettel.