|
Szőcs Géza |
(MTI) - A többszörös évfordulóra hívta fel a figyelmet köszöntőjében Lukács József, az Országház főépítésze: 110 éve alakult meg a Magyar Építőművészek Szövetsége, 110 éve talált véglegesen otthonra az Országgyűlés mindkét háza az Országházban és 110 éve halt meg Steindl Imre. Emlékeztettet arra, hogy a 2012-t az Országgyűlés Kövér László házelnök védnöksége mellett Steindl Imre emlékévnek ajánlja.
Ennek keretében támogatni kívánják a Steindl-hagyatékot gondozó alapítványt, kezdeményezik a 2005-ben anyagi források miatt megszűnt Steindl Imre-díj újraalapítását. A főépítész rámutatott arra, hogy a Kossuth tér újjáépítése - amely idén kezdődik és várhatóan 2014-re fejeződik be - és a felújítás a Steindl Imre korábbi térszerkezeti terveiben foglalt rendezőelveken alapul.
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár a Magyar Építőművészek Szövetségét a "magyar építészeti hagyaték legfőbb őrének" nevezte, emellett egy új építészeti múzeum megvalósításáról is beszélt, amelynek megvalósulására - mint mondta - komoly esély van.
Jávor András, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium közigazgatási államtitkára beszédében a magyar építészek munkáját dicsérte az ország fejlődésében.
|
Entz Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium főtanácsadója és Fekete György belsőépítész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke beszélget |
Szaló Péter területrendezési és építésügyi helyettes államtitkár az Európai Építészpolitikai Fórum (EFAP) 2011 májusi ülésére utalva felhívta a figyelmet az építész szakmára Európa-szerte jellemző magas munkanélküliségre, s ezért beszédében hangsúlyozta és sürgette az építészek együttműködését más szakmák képviselőivel. Az államtitkár kiemelt fontosságúnak nevezte az építészek kreativitását, amelyet "át lehet és át kell vinni más területekre, együtt kell működniük munkájukban a mérnökökkel, közgazdászokkal". Az EFAP ülésén elhangzottakra hivatkozva hangsúlyozta: "A városfejlesztés kiemelt szerepet kap a következő időszak kohéziós politikájában, hiszen arra kötelezi az uniós tagállamokat, hogy a források legalább öt százalékát integrált városfejlesztési programokra költsék. Együtt kell kezelni a társadalmi, gazdasági és környezeti problémák megoldását" - hangsúlyozta Szaló Péter.
Prőhle Gergely, a Külügyminisztérium EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára beszédében rámutatott a magyar építészet nemzetközi hírére, a külföldön alkotó magyar építészek sikereire.
Kálmán Ernő Ybl-díjas építész, a MÉSZ elnöke a szövetség nemzetközi munkájáról, a magyar építészek nemzetközi szintű elismeréséről szólva kitért a sanghaji Hudec-villa révén kialakított kínai kapcsolatokra is. A MÉSZ, a Kínai Építész Szövetség (ASC) és a Sanghaji Építészek Szövetsége (ASSC) 2010 szeptemberében írt alá megállapodást arról, hogy a két ország és szakmai szervezetei együttműködnek abban a kiemelt műemlékvédelmi munkában, amelynek keretében helyreállítják a Hudec-villát.
Az elnök beszámolt az Új magyar ornamentika című kiállítás több európai országban való bemutatkozásáról, amely "Az innováció hagyománya Magyarországon" tematikával kiegészülve a Távol-Keleten és szeptemberben az UIA építészeti világkongresszusán is bemutatkozott. Mindezzel a magyar építészet átfogó innovatív múltját kívánja reprezentálni a szervezet.
Kálmán Ernő méltatta Makovecz Imre építész munkásságát, valamint tájékoztatta az ülés résztvevőit a Magyar Építészetért Emlékérem díjának megalapításáról, amelyet külföldön élő és alkotó építészek számára hoztak létre. A díjjal 2011-ben Magyar Péter Amerikában élő építészt tüntették ki.
A jubileumi ünnepi ülést Vukoszávlyev Zorán előadása zárta Makovecz Imre munkásságáról.