A változás te magad légy

Kultpol

Több mint 50 előadó, illetve felkért beszélgetőpartner vett részt két napon át a plenáris és szekcióüléseken. Nagyvállalatok és kutatóműhelyek képviselői, tudósok és civilek, kormányzati szereplők és nemzetközi hírű személyiségek gondolkodtak közösen arról, hogy mit tehetünk a jelenben a fenntartható jövő biztosításáért. Az egyén, a család, a társadalom, a politika, a mikro- és makrogazdasági folyamatok is sorra kerültek az előadásokban és a személyes hozzászólásokban. A fenntarthatóság az utóbbi években már Magyarországon is egyre határozottabban kinőtte a tudomány érdeklődési körét és mind jobban átjárja a hétköznapi élet döntéseit; ezt mutatta a megszólalások személyes hangvétele is.
 László Ervin

A konferencia védnöke a nemzetközi tudományos élet rangos szereplői voltak: Láng István akadémikus, László Ervin, a Budapest Klub alapítója és Juhász Árpád geológus. A gazdaság lehetőségei, az energiapolitika és a zöld települések, a vállalati stratégiák mellett egyre több figyelem fordult a politikától elvárható döntésekre, a civilek növekvő erejére és a teljes társadalmat átfogó paradigmaváltás szükségességére.

Az emberi tényező a második nap fő témája volt, amelyet hangvételében és szellemiségében meghatározott László Ervin nyitó előadása az emberi intelligencia és a személyes felelősség kérdéséről. Az ő gondolatait folytatta Bagdy Emőke pszichológus, aki mint ?a reménység professziójának képviselője? foglalkozott az egészséges élet, a boldogság kérdéseivel és a szellemi környezetszennyezés horderejével. Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa a leginkább aktuális környezeti és társadalmi veszélyekre és a civilek közreműködésére hívta fel a figyelmet. A konkrét veszélyek megfogalmazása, a felelősség hangsúlyozása az egész konferencián sokkal erősebb színvonalat képviselt, mint azok a felszólalások, amelyek egy-egy nagyvállalat társadalmi felelősségvállalását prezentálták, utóbbiak közül egy-kettő profi marketingmunkának tűnt, míg a tudomány és a civilek oldaláról pontosan körvonalazódtak azok a kérdések, amelyek valóban és kimutathatóan meghatározzák Magyarország és az egész világ közeljövőjét.
A két nap eseményeiből mindenesetre levonható a következtetés, hogy a szemléletváltás igénye már a társadalom minden szintjét elérte, de az áttöréstől még messze vagyunk. László Ervin a G-20-ak néhány hete Cannes-ban lezajlott találkozója kapcsán kimondta a kulcsmondatot: a világ vezető hatalmai még mindig megpróbálnak fenntartani egy olyan rendszert, ami már minden tekintetben megbukott.