A végéhez közeledik az MMKA adósságának konszolidációja

Kultpol

 

(MTI) Mint felidézte, a kormány kedden határozott úgy, hogy a producerek normatív támogatási igényeinek egyszeri ? készpénzre nem váltható ? elismerésével és a közalapítvány által kifizetett visszatérítendő támogatásokból származó, az MMKA felé még meglévő adósságok "összevezetésével" rendezik a mintegy 150 filmes céget érintő ügyet véglegesen.
 

A vezérigazgató elmondta, hogy tavaly év végén az MMKA tartozásállományának egy jelentős részét már rendezték. Ez mintegy 5,039 milliárd forintot tett ki. A tartozás Havas Ágnes szerint úgy keletkezett, hogy a filmes szervezet a támogatási szerződésekben megítélt összegeket nem tudta saját költségvetéséből finanszírozni, ezért a producereket a bankokhoz irányította.
 
 
"Így a producerek a bankoktól vették fel hitel formájában a szerződésben szereplő összegeket. Az adósság decemberi rendezésével végre véget ért az a szerencsétlen helyzet, hogy az állam filmgyártásra szánt pénzéből kereskedelmi bankokat finanszírozott az MMKA" ? magyarázta a vezérigazgató, hangsúlyozva: a hét bankkal történt megállapodás legfontosabb eredménye az volt, hogy sikerült "tehermentesíteni" a filmszakma jelentős részét.
 
A mostani kormánydöntést követően rendeződhet az a mintegy 1,3 milliárd forintos igény is, ami a filmeseknek ki nem fizetett normatív támogatási igényekből halmozódott fel. Miután ezek szerződéses feltételei nem állnak fenn, ám a producerek csaknem 1,6 milliárd forintnyi visszatérítendő támogatással tartoznak még a közalapítványnak, megoldásként a két összeget egymással szemben beszámítják. Így mindkét oldal nullázódhat.
 
 
Arra a felvetésre, hogy mi lesz azokkal a produkciókkal, amelyek nem tartoznak az MMKA-nak, ám jogosultak lennének normatív támogatásra, Havas Ágnes azt mondta: az össze nem vezethető tételekből úgynevezett csomagokat képeznek, készpénz kifizetésére nincs mód. A Filmalap vezérigazgatója szerint a normatív támogatások esetében amúgy is "virtuális összegekről" van szó, hiszen az ilyen igényeket a jelenlegi helyzetben senki nem tudta volna érvényesíteni. Ráadásul a normatív támogatások többségéről nem döntött az MMKA kuratóriuma és nem született támogatási szerződés sem.
 
 
Arra a kérdésre, hogy miből állt össze az MMKA gyakran emlegetett 10 milliárd forintos tartozása, kifejtette, hogy az 5,039 milliárd banki tartozás mellé jött megkötött támogatási szerződések alapján járó 1,2 milliárd forint, valamint a csaknem 1,3 milliárd forintnyi normatív támogatási igény, amelyeket a szervezet befogadott, noha nem volt rá fedezete. Ehhez adódott még hozzá 2010-ben 2,145 milliárd forint összegben kiadott támogatási szándéknyilatkozat ? tette hozzá Havas Ágnes.
 
 
A mostani kormánydöntéssel megszületett a lehetősége annak, hogy a producerek felé lezáruljon a konszolidáció. Azt a tartozást azonban, amelyet a Filmalap a teljes folyamat keretében kifizetett az MMKA helyett, a közalapítványnak ellentételeznie kell ? mutatott rá Havas Ágnes. Elmondta, hogy ennek érdekében az MMKA ingatlanokból, cégekből és filmjogokból álló vagyonának felmérése folyamatban van.