Verseny vagy együttműködés? - Konferencia a Művészetek Palotájában

Kultpol

 

(MTI) - Az intézmény, mint a konferencia kezdeményezője elsősorban Közép- és Kelet-Európa előadó-művészeti életének képviselőit szólítja meg. Ugyanakkor az esemény hangsúlyozottan európai is, országainak gazdag kulturális örökségét nem választja el az európaiság eszmerendszerétől. Ezért az előadók között olyan nyugat-európai szakemberek is lesznek, akik beható ismeretekkel rendelkeznek a régióról, például Lieven Bertels, a Holland Fesztivál művészeti igazgatója vagy Cornelia Dümcke kulturális közgazdász és projektfejlesztő Berlinből, valamint Hugo de Greef, a brüsszeli Flagey művészeti központ volt ügyvezető igazgatója vagy Dragan Klaic kulturális elemző.
    

Pálfi Gábor, a Művészetek Palotája nemzetközi irodájának vezetője, a konferencia programszervezője kifejtette: arra is keresik a választ, hogy a kulturális együttműködések miért állnak meg a Berlin-Bécs-Prága tengelynél és miért nem haladnak tovább kelet felé.
    
"Vajon mi a magyarázata annak, hogy ha az Aix-en-Provence-i fesztivál megrendel egy darabot a jelentős kortárs komponistától, Heiner Goebbelstől, e mögé egy pillanat alatt odaáll a luxemburgi, a párizsi operaház vagy a berlini fesztivál?" - tette fel a kérdést a szervező.
    
Csonka András, a Művészetek Palotája vezérigazgató-helyettese beszámolt arról, hogy a konferenciát az intézmény idei, ötödik születésnapjához tervezték.
    
A téma kapcsán kiemelte az együttműködés fontosságát. "Európa közép és keleti fele még mindig hátrányban van. Ha nyugati térségben megnyílik egy kulturális központ, mindjárt nagyobb aktivitás veszi körül, nekünk sokkal többet kellett dolgoznunk az elismertetésünkért. Ugyanakkor az is látható, hogy mindenki a maga módján dolgozik, néha párhuzamosan szervezünk eseményeket, holott a fesztiválok helyhez kötődnek, tehát nem szívunk el egymás elől közönséget" - fogalmazott Csonka András.
    
Emlékeztetett arra, hogy a palota megnyitásakor a tekintélyes világszervezet az ISPA (International Society for Performing Arts) első kelet-európai regionális konferenciáját tartotta itt. "Bizonyos, hogy ezzel elindítottunk valamit, hiszen 2010-ben Zágráb adott helyet az éves regionális tanácskozásnak, ez alkalommal tüntették ki életműdíjjal Kiss Imrét, a Müpa vezérigazgatóját" - tette hozzá.
    
"Az intézményünk gyakran rendez rövidebb, egy délelőttre szóló szakmai napokat. Neves európai művészeti szervezetek, házak, fesztiválok vezető munkatársait invitáljuk meg. Ilyenkor a magyar szakma képviselőit is meghívjuk, mert azt a hátteret, kapcsolati hálót, amelyre mi támaszkodunk és amelynek segítségével a tevékenységünket kialakítottuk, szívesen továbbadjuk" - jegyezte meg.

 

Ezek roppant olcsó események, az előadó napidíján és szállásköltségén kívül nem kerülnek pénzbe, viszont a hatásuk nagyságrendekkel több, mint amit ráfordítanak. Megmutatkozott ez például akkor, amikor a világhírű Berlini Filharmonikusok ifjúsági programjainak felelőse adott elő a Müpában, utána a hazai zenekarok ilyen műsora is mérhetően koncepciózusabb lett.