(MTI) - Hatalmas sikere volt többek között a magyar évad keretében Sanghajban fellépő Kocsis Zoltánnak, aki a Sanghaji Opera zenekarát vezényelte, a Budapesti Fesztiválzenekarnak, valamint Marton Éva operaénekes és Perényi Eszter hegedűművész mesterkurzusának. A magyar zenészek zsúfolásig megtelt koncerttermekben muzsikáltak, és bőséges volt a sajtóvisszhang is. "Kozmopolita kínai városról van szó, s a magyar művészek azzal tudnak ott föltűnni, ha nagyon jók" - nyilatkozta Hajba Judit szakdiplomata.
Sanghajban 2004-ben nyílt meg a magyar főkonzulátus, 2007 októbere óta dolgozik ott Hajba Judit mint oktatási és kulturális szakdiplomata. A főkonzulátussal és a városi hatóságokkal közösen indította el a 2008-as Hudec-évet, melynek keretében június közepén az építész munkásságát bemutató kiállítás nyílt Sanghajban, az Amerikai Klubban.
Az eseményre a városba érkezett Mezős Tamás, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke, s tárgyalásokat folytatott a magyar-kínai műemlékvédelemről, az együttműködésről a műemlékvédelmi oktatásban. A tervek szerint Hudec egyik épületét - az Amerikai Klubot vagy az építész egykori villáját - közösen felújítják, és kulturális célra használják majd.
Hajba Judit elmondta, hogy Sanghajban havonta többször műemlékvédelmi sétákat szerveznek azzal a térképpel, amely Feng Jü-csiang (Fang Yu Qiang) újságíró Hudec László épületeit ábrázoló fotóit tartalmazza.
A Hudec-év keretében az ősszel a '20-as, '30-as évek jazz-zenéjét fölidéző esteket szerveznek az 1933 nevű kulturális központban, amelyet egy art deco stílusban épült régi vágóhídból alakítottak át.
A kínai magyar évad hozadéka még, hogy Sanghajban megnövekedett a magyarországi tanulmányi vízumot kérők száma, vagyis többen akarnak tanulni magyar egyetemeken, mint a korábbi években - tette hozzá a szakdiplomata.