Az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2017-es évben már másodszor hirdette meg a Kincses Kultúróvoda pályázatot. A minisztérium célja az óvodai és a kulturális intézményrendszer együttműködésének erősítése mellett az, hogy a kulturális tartalmak minél sokrétűbben épüljenek be az óvodák helyi pedagógiai programjába, és ebből adódóan az óvodák egyre tudatosabban vegyék igénybe a kulturális intézmények küldetéséből fakadó, nevelést segítő programokat. Az idei kiírásra 48 óvoda pályázott az ország minden részéről, köztük egyaránt van nagyvárosokban működő, több száz kisgyermeket nevelő intézmény, illetve kistelepülésen működő, egycsoportos óvoda.
A beérkezett pályázatokat részletes szempontrendszer szerint értékelték külső óvodapedagógus, múzeumpedagógus és közművelődési szakértők, illetve a Kultúráért Felelős Államtitkárság és a Köznevelésért Felelős Államtitkárság munkatársainak bevonásával. Az értékelés szempontjai között kiemelt szerepe volt annak, hogy az óvoda szellemiségében, pedagógiai hitvallásában és a helyi pedagógiai programjában, valamint a mindennapi tevékenységekben hangsúlyosan jelen vannak-e az igényesen válogatott kulturális tartalmak, továbbá annak is, hogy az óvoda kiemelten kezeli-e a kulturális intézményekkel, illetve kulturális civil szervezetekkel való együttműködésének létrehozását, tartalmi működtetését.
A díjátadó ünnepségen dr. Hoppál Péter kiemelte: sok kutatás rámutatott már arra, hogy a magyar társadalom gyermekközpontú. A társadalom, valamint a kormány nagy figyelmet fordít a gyermeknevelésre, a családok szerepére, arra, hogy a cseperedő gyermekekből egészséges, teljes felnőttek legyenek. E törekvést támasztják alá a kormány döntései, illetve az olyan lehetőségek, mint a Kincses Kultúróvoda pályázat. Az, hogy milyen felnőttek lesznek a mai gyermekekből, nagyban függ attól, hogy miképpen tudjuk átadni nekik kulturális örökségünket ? jegyezte meg Dr. Hoppál Péter, aki azt is hangsúlyozta: a kultúrával szoros kapcsolatot ápoló fiatalok felnőttként képesek lesznek arra, hogy olyan világot teremtsenek, melyben jobb élni.
A magyar kormány támogatja a jobb és nehezebb sorsú családokat, a gyermekétkeztetést, valamint a művelődést is, hiszen úgy vélik, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy olyan képességekkel vértezzük fel a gyermekeket, melyek által teljes értékű felnőtté válhatnak. ?A teljességhez pedig a kultúrán, a kulturális lehetőségek fejlődésén keresztül vezet az út? ? tette hozzá dr. Hoppál Péter, aki Platón szavait idézve mondta el, milyen fontos, hogy már kiskorban kapcsolódjunk a kultúrához. A kulturális tevékenység ? többek között a zene, a tánc ? ugyanis hozzájárul a kognitív fejlődéshez, emellett pedig belső, élettani szükséglet. Hiszünk abban, hogy a kultúra által boldogabb, teljesebb életet élő gyermekeket nevelhetünk, akik felnőttként hasznos és fontos tagjai lesznek a társadalomnak ? hangsúlyozta dr. Hoppál Péter. Elmondta: a kormány azért támogatja az olyan törekvéseket, mint a Kincses Kultúróvoda pályázat, mert a kultúra őrzése, ápolása és átadása szent küldetés, mely lehetővé teszi, hogy hagyományaink a jövő generációi számára is megmaradjanak. ?Ez az esemény főhajtás azok előtt, akik erőn felül teszik ezt, akik ápolják és tovább örökítik hagyományainkat? ? tette hozzá, majd Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkárral közösen átnyújtotta a díjakat.
A Kincses Kultúróvoda 2017 címet a következő 12 intézmény nyerte el:
Komlói Kodály Zoltán Ének-zenei Katolikus Általános Iskola Szent Bernadett Tagóvodája, Komló (Baranya megye)
Erdősmecskei Óvoda, Erdősmecske (Baranya megye)
Százszorszép Művészeti Bázisóvoda, Békéscsaba (Békés megye)
Békési Kistérségi Óvoda és Bölcsőde, Békés (Békés megye)
Gál Ferenc Főiskola Szarvasi Gyakorló Általános Iskola és Gyakorlóóvoda, Bölcsőde, Szarvas (Békés megye)
Szent Imre Általános Iskola és Óvoda, Székesfehérvár (Fejér megye)
Bárczay Anna Városi Óvoda, Téglás (Hajdú-Bihar megye)
Szentei Bóbita Óvoda és Bölcsőde, Szente (Nógrád megye)
Sülysápi Csicsergő Óvoda (Pest megye)
Pesterzsébeti Gyermekmosoly Óvoda (Budapest)
Nagykállói Egyesített Óvoda és Bölcsőde Brunszvik Teréz Tagóvodája, Nagykálló (Szabolcs-Szatmár-Bereg megye)
Csesztregi Tündérkert Óvoda (Zala megye)
A nyertes pályázók három éven keresztül viselhetik a Kincses Kultúróvoda kitüntető címet. A díjátadó ünnepségen az óvodák a cím adományozását igazoló emléktáblát vehették át, melyet elhelyezhetnek intézményük falán. Emellett felkérést kapnak, hogy a 2017/2018-as tanévre ? az eddigi gyakorlatból kiindulva ? kidolgozzanak egy-egy mintaprojektet komplex kulturális programcsomag megvalósítására, amely az óvodával együttműködő kulturális intézmények, illetve civil szervezetek szolgáltatásait integrálja. A mintaprojektek révén a nyertes óvodák példát mutathatnak az óvodai és a kulturális intézményrendszer együttműködésére. A projekttervek megvalósítására minden nyertes óvoda 1,25 millió forint támogatásban részesül.
A Kultúráért Felelős Államtitkárság szándéka szerint a program folytatódik: a Kincses Kultúróvoda 2018 pályázatot idén ősszel írják majd ki.
Készítette: Tóth Eszter
Fotó: Csákvári Zsigmond