Makót fekvése miatt az ország délkeleti kapujaként is emlegetik. A város főként a hungarikumnak számító makói hagymáról ismert, de gyógyvizei miatt, valamint a magyar organikus építészet mesterének, Makovecz Imrének egyedülálló, Európa-szerte elismert épületei okán is kedvelt turistacélpont.
A több mint harmincéves múltra visszatekintő Makói Hagymafesztiválhoz 14 programelemmel kapcsolódnak a kultúrstratégiai intézmények.
Makón debütál a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) és a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének szervezésében a Múzeumok standja, ahol olyan különleges kreatívipari termékeket lehet megvásárolni, melyeket a múzeumok gyűjteményei inspiráltak, ezáltal ha nem is műtárgyakként, de magukon hordozzák a múzeumok által őrzött értékeket, szépséget, melyeket a vásárlók hazavihetnek otthonukba.
A József Attila Városi Könyvtár ad helyet a Királyok, hősök, csaták című interaktív előadásnak és a Magyar Menyasszony interaktív pavilonjának. Ugyanitt várja az érdeklődőket szeptember 13-tól az Iparművészeti Múzeum kiállítássorozata, az Iparkodjunk! is.
A családoknak és a gyermekeknek aktív kikapcsolódást jelenthet a Nemzeti Művelődési Intézet Játéktere, valamint a Hagyományok Háza és a szegedi Napsugaras Egyesület közös kézműves foglalkozása. A zenekedvelők pedig a szabadkai Juhász zenekar Tudom én már... című gyerekműsorán kísérhetik végig, hogyan próbál boldogulni egy juhászlegény, különféle szakmákat kipróbálva.
Makovecz Imre első megvalósult makói munkájában, az 1998-ban épített Hagymaházban Sebő Ferenc Száll a világ lepke-szárnyon című, énekelt verses koncertje várja a közönséget, valamint ugyanitt megtekinthető a Magyarul Európában című interaktív vándorkiállítás is, benne a Csongrád-Csanád Vármegyei Levéltár sorsfordító dokumentumaival. A tárlathoz tartozó szakmai napra szeptember 16-án várják az érdeklődőket.
A filmek kedvelői Fekete Ibolya rendezését, az Anyám és más futóbolondok a családból című alkotást nézhetik meg a Hagymaházban, míg a színházszeretőket Csehov Egyfelvonásos komédiái (A medve, A dohányzás ártalmairól, Leánykérés) várják a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulatának közös előadásában.
A Petőfi Kulturális Ügynökség Sanctum című sorozatának makói állomásán a város és a művészetek kapcsolatáról lesz szó. Tallér Edina író három makói alkotóval beszélget a Széchenyi téri Korona Konferenciaközpontban: Szentpéteri Csilla zongoraművésszel, Csapó Attila színművésszel és Dragon Zoltán fotográfussal.
A Széchenyi téren A Csoda a Te kezedben van! interaktív cirkuszi produkció révén ismerkedhetünk meg a cirkuszművészet alapjaival szeptember 13-án.
Ugyanezen a napon a Széchenyi téri nagyszínpad ad otthont a Szegedi Kortárs Balett és a Müpa közös produkciójának. A Vadak szimbolikus színpadi játékban mutatja meg az emberben dúló harcot az ösztön és az intellektus között. A nézők megtekinthetik továbbá a Tánc-tér programsorozat részeként a Szegedi Kortárs Balett táncművészei és a VargaBalett növendékei előadásában a KARÖLTVE elnevezésű közös tánckoreográfiát is.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat szeptember 14-én Nyíregyházán várja az érdeklődőket, szeptember 21–22. között Karancslapujtőre és Salgótarjánba látogat. A teljes kulturális programkínálat elérhető Mi, magyarok nevű aloldalunkon.