Debrecen: a képzőművészet otthona

Kultpol

A fesztiválon 72 festményt, grafikát, rézkarcot, metszetet, szobrot, fényképet, ruhaművet tekinthetnek meg az érdeklődők április 10-ig a Kölcsey Központ Bényi Árpád termében, a Hal Köz Galériában, valamint a Sesztina Galériában és a Simonffy Galériában. A fesztivál ?tavasz? jelzőjét kétszer is megismételve kezdte köszöntő beszédét Somogyi Béla Debrecen Megyei Jogú Város alpolgármestere, utalva ezzel az ilyenkor nem megszokott hideg időjárásra és a Hal Köz téren fázó, de kitartó résztvevőkre, akik ékes bizonyítékai annak, hogy Debrecenben a képzőművészet mindig otthonra talál.

 

Ezután Szakolczay Lajos, műkritikus köszöntötte a megjelenteket. A műértő szerint a tárlatnak három nagy tavaszi, a képzőművészetet újjáélesztő és újraértelmező pillanata van. Az első a Hal Köz Galériában Kurucz Petra szobrászművész ékeskedése. A második a Sesztina Galériában kiállított három művész; Csorján Melitta, Komlódi Judit, Sulyok Géza valóság és álom között egyensúlyozó képei. A harmadik a Simonffy Galériában kiállított Burai István térbeli kőgrafikái. Végül egy negyedik tavaszi pillanatot is megemlített a kritikus: a résztvevők szellemi frissességének igényét.

 

A köszöntéseket követően a Kölcsey Központ Bényi Árpád termében volt a XXII. Debreceni Tavaszi Tárlat hivatalos megnyitója, ahol a Szeptember Trió zenekar dzsessz zenéje kiváló aláfestést adott a teremben morajló képértelmező beszélgetéseknek. A köszöntőt itt is Somogyi Béla tartotta, elmondta: Debrecen városában a magyar kultúra, művészetek mindig otthonra találnak. A kiállítást hivatalosan megnyitva pedig Szakolczay Lajos adott értelmezési lehetőségeket a művekhez, majd a különböző irányzatokat képviselő alkotások közös tulajdonságát, az élmények elevenségét, az esztétikai értékek rokonságát fogalmazta meg.

 

A szakmai zsűrik által kiosztott díjak átadása zárta a megnyitót. Kurucz Petra szobrászművész az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját, Burai István festőművész a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának díját, Varga Tamás fotóművész a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzatának díját, Lukács Gábor festőművész a Főnix Rendezvényszervező Nonprofit Kft. díját, Madarász Kathy Margit textilművész a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat díját, Fátyol Zoltán festőművész a Blondex Művészellátó díját, Durucskó Zsolt grafikusművész a Kreatív Art Művészellátó díját nyerte el.

 

A díjazottakon kívül nagy érdeklődést váltott ki Máthé András fotóművész háromdimenziós illúziót keltő Akt műteremben című fotója, D. Király Sándor nem mindennapi perspektívát megmutató Látomás az autóból című festménye, Kárándi Tünde uborkapakolással befedett női torzót ábrázoló Beauty I. című festménye, Palotai Erzsébet passiót idéző Elárvult kereszt az út mentén című festménye.

 

Az idei tárlat kiállítói között vannak a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának hallgatói is.

 

Szép Szilvia